FA | EN


نرم‌افزار تهران نما که پایه آن نقشه رسمی شهرداری تهران (map.tehran.ir) است امکاناتی همچون اطلاعات نقشه‌ای، جستجوی اماکن، تصاویر ماهواره‌ای شهر تهران، بزرگ‌نمایی در چند مرحله، Street View یا تصاویر 360 درجه و راهنمای مسیرهای گردشگری تهران را با توجه به پیش رو بودن تعطیلات نوروزی دربر دارد.
سامانه نقشه تهران که مبنای ارائه این نرم‌افزار است یکی از پربازدیدترین و پراستفاده‌ترین خدمات الکترونیکی است که شهرداری تهران به آدرس map.tehran.ir ارائه کرده است. کاربرانی که به دنبال مسیریابی صحیح، جستجوی آدرس‌ها و اماکن مختلف تهران و دستیابی به یک نقشه ساده، زیبا و کاربرپسند هستند می‌توانند به راحتی از آن استفاده نمایند.
Street View
بر روی نقشه موجود در تهران نما street view وجود دارد که با استفاده از آدمک گوشه نقشه در هر معبر یا مکانی نمای پانورامای آن مکان یا معبر دیده می‌شود. عکس‌های پانوراما نمونه‌ای از عکس‌ها هستند که قابلیت نمایش 360 درجه از یک مکان را در محیط مجازی فراهم می‌کند. برای ارائه این نوع عکس‌ها در حدود 10هزار کیلومتر از معابر شهر تهران عکس‌برداری شده است. این عکس‌ها در نوروز 94 به‌روزرسانی خواهند شد. این سرویس کاربر را قادر می‌سازد که به جای مسافرت درون شهری، در دنیای مجازی شهر گردش کند و زوایای دلخواه خود را انتخاب کند.
امکان اشتراک‌گذاری
این نرم‌افزار علاوه بر امکانات معمول نرم‌افزارهای نقشه‌ای مشابه، امکاناتی نظیر ثبت نقطه دلخواه را دارد. به این معنا که کاربر می‌تواند موقعیت یا نمای نقشه‌ مد نظر خود را از طریق اپلیکیشن‌های مختلف موبایلی مثل گوگل مپ، وایبر و ... برای کاربر دیگر ارسال نماید.
تور گردشگری تهران
در این نرم‌افزار مسیرهای ویژه تهران‌گردی معرفی شده برای تعطیلات نوروز 94 مشخص بوده و کاربران می‌توانند پیش از بازدید از این مسیرها با مراجعه به نرم‌افزار از این مسیرها مطلع شده و از طریق Street View از این مسیرها و اماکن به صورت مجازی بازدید نمایند.
راهنمای نرم‌افزار

کاربر می‌تواند از طریق قسمت راهنمای نرم‌افزار چگونگی استفاده از آن را دریافت نماید. در این راهنما به صورت تصویری و با زبانی ساده، قسمت‌های مختلف و امکانات تهران نما توضیح داده شده است. معرفی نرم‌افزار، کاربرد نقشه‌های متفاوت در نرم‌افزار، موقعیت‌یابی خودکار، جستجوی معابر و اماکن، نحوه اشتراک‌گذاری و ذخیره‌سازی موقعیت از قسمت‌هایی است که در راهنمای نرم‌افزار توضیح داده شده است.

 

معرفی نرم افزار

نرم‌افزار تهران نما، سامانه‌ای است برای مشاهده تصاویر پانورامای 360 درجه از سطح شهر. تصاویر برداشت شده به صورت برش‌هایی موزاییکی، به نرم‌افزار ارسال شده و در نهایت این تصاویر برای موقعیت درخواست شده نمایش داده می‌شوند.

نقشه‌ها

نقشه‌هایی با کاربردهای متفاوت در نرم‌افزار تهران نما به کار گرفته شده‌اند. این نقشه‌ها از منوی اصلی نرم‌افزار قابل انتخاب می‌باشند.

انتخاب موقعیت

برای مشاهده تصاویر پانوراما، ابتدا باید از طریق نقشه، موقعیت مورد نظر انتخاب شود. ابتدا با نگاه داشتن انگشت در محل دلخواه روی نقشه، نشانگری در موقعیت قرار می‌گیرد. سپس با زدن ضربه روی تصویر نمایش داده شده در حباب بالای نشانگر، بارگذاری تصویر آغاز می‌شود. برای خروج باید از گزینه بازگشت دستگاه استفاده شود تا نقشه دوباره در دسترس قرار گیرد.

موقعیت‌یابی خودکار

برای قرارگیری نشانگر در محل فعلی کاربر، گزینه‌ای به نام "موقعیت کنونی" در منوی اصلی نرم‌افزار وجود دارد. با انتخاب این گزینه، در صورت امکان ابتدا از GPS و سپس از شبکه‌های بی‌سیم داده برای موقعیت‌یابی استفاده می‌شود.

مشاهده تصویر پانوراما

تصاویر پانوراما به‌صورت موزاییکی و تدریجی بارگذاری می‌شوند، لذا در هنگام نمایش ابتدا تصویری غیرشفاف نمایش داده می‌شود که به تدریج در چند ثانیه کامل و شفاف می‌شود. این تصاویر توسط حرکات استاندارد اندرویدی (Swipe & Pinch) قابل بزرگ‌نمایی و چرخش هستند. با زدن ضربه روی جهت‌نما، تصویر بعدی بارگذاری می‌شود و با زدن ضربه روی دکمه‌ای با شکل چرخش دستگاه، در صورت فراهم بودن سخت افزار مربوطه، با چرخش دستگاه تصویر پانوراما نیز به سمت چرخش قرار می‌گیرد.

جستجوی معابر و اماکن

برای جستجوی اماکن و معابر، باید گزینه جستجو از منوی اصلی انتخاب شود. با ورود عبارت مورد نظر و انتخاب گزینه جستجو، پنجره کشویی کناری با نتایج جستجو باز می‌شود. در صورت نیاز به بارگذاری نتایج بیشتر از دکمه بالای نتایج می‌توان استفاده نمود. با انتخاب هر یک از نتایج جستجو، نشانگر به محل مورد نظر حرکت می‌کند و با زدن ضربه روی تصویر کوچک بالای آن، تصویر پانورامای محل مربوطه نمایش داده می‌شود.

اشتراک‌گذاری

با استفاده از گزینه اشتراک‌گذاری در منوی اصلی، این قابلیت فراهم می‌شود که موقعیت مورد نظر به برنامه‌های دیگر از قبیل پیامک یا ایمیل ارسال شود. همچنین اشتراکی ویژه نرم‌افزار نقشه اندروید طراحی شده است تا از طریق تهران نما موقعیت به صورت نشانگر به نقشه اندروید ارسال شود و نیز از نقشه اندروید به‌طور مستقیم تصویر پانورامای موقعیت ارسالی نمایش داده شود.

ذخیره سازی موقعیت‌ها

برای ذخیره سازی موقعیت‌های دلخواه، گزینه ذخیره‌سازی در منوی اصلی نرم‌افزار قرار دارد. با انتخاب این گزینه، موقعیت جاری ذخیره شده و پنجره کشویی کناره با لیست موقعیت‌های ذخیره شده باز می‌شود. این موقعیت‌ها از طریق گزینه اماکن من در منوی اصلی نیز در دسترس هستند. با انتخاب هر یک از گزینه‌های لیست اماکن من، نشانگر به موقعیت انتخابی رفته و عملیاتی از جمله اشتراکگذاری و یا مشاهده تصویر پانوراما برای این موقعیت قابل اجرا می‌باشند.

حساب کاربری

برای استفاده از امکاناتی نظیر ذخیره اماکن، شناسه کاربری باید مشخص شود. تهران نما شناسه‌های کاربری مختلفی از قبیل شهر نما، گوگل و ... را پشتیبانی می‌کند.