FA | EN
13

یک گردشگر چه باید بداند؟

یک گردشگر چه باید بداند؟
امروزه گردشگری به عنوان منبع عظیم درآمد کشورها و ملت ها مدنظر است. از این رو سعی شده است اطلاعات مورد نیاز یک گردشگر در هنگام ورود و خروج به یک مکان گردشگری داخلی و یا خارجی به اختصار مورد اشاره قرار می گیرد.


سفر چیست؟ مسافر کیست؟ گردشگری علم است یا صنعت؟ گردشگر به چه کسی گفته می شود؟ تاکنون چندبار مسافرت رفته اید؟ به چه مکان هایی سفر کرده اید؟ چقدر از سفر خود راضی بوده اید؟ در هنگام مراجعه به محل مورد نظرتان آیا دانستید در هنگام بروز مشکلات باید به کجا و چه مرجعی مراجعه کنید؟

سفر و گردشگری به همان اندازه که باعث تمدد اعصاب و آرامش روح و روان آدمی است، بعضاً می تواند با بروز مشکلاتی برای مسافران به بدترین خاطره تبدیل شود. برای اینکه سفری خوش و شیرین داشته باشید، تهیه مقدمات سفر ضروری است. به راستی هزینه سبد کالای خانوار ایرانی از سفر به چه میزان است؟ و آیا در انجام این هزینه رضایت کامل حاصل می شود؟ این موضوعی است که اهمیت فراهم کردن هر سفری را بر ما آشکار می سازد. در سفرهای خانوادگی این وظیفه به عهده سرپرست خانواده است اما در سفرهای جمعی و گروهی این مدیر گروه اطلاعاتی است که ملزومات و وسیله نقلیه و برنامه ریزی سفر را عهده دار است و این اصلی است که در اغلب نقاط دنیا اجرا می شود. بی دقتی و یا بی توجهی به این مقوله می تواند سبب مشکل و بروز اتفاقاتی پیش بینی نشده و یا ناگوار شود، اگر می خواهید در سفر خود از حداکثر فرصت ها استفاده کنید و مشکل خاصی نداشته باشید، به این نکات توجه کنید:

اطلاعات اولیه از مؤسسات مرتبط با گردشگری

این مؤسسات به عنوان نقطه اتکایی برای افرادی هستند که از محل یک سفر یا منطقه گردشگری اطلاعی ندارند و یا اطلاعاتشان ناقص است. این مؤسسات اجزای تشکیل دهنده تور را به سه بخش تقسیم می کنند:

الف) فروش خدمات به مسافر در مبداء
ب) حمل مسافر
ج) خدمات رسانی به مسافر و سرویس در مقصد

با توجه به توضیحات فوق در می یابیم که این مؤسسات دارای مراتبی به شرح زیر هستند:

آژانس های مسافرتی: همواره مسئولیت فروش تور و راهنمایی مسافران و گردشگران را به عهده دارند.

شرکت های حمل و نقل مسافر: این شرکت ها مسئولیت جابه جایی و نقل و انتقال مسافران و گردشگران را از مبداء به مقصد و بالعکس به عهده دارند که عمدتاً به چهار شیوه هوایی (ایرلاین ها)، زمینی (خودروهای ویژه گردشگری)، امور ریلی (راه آهن)، و دریایی (به وسیله کشتی) به خدمت رسانی مشغول هستند.

آژانس کارگزار: مؤسسه ای که مسؤلیت انجام سرویس های لازم در مقصد را به عهده دارد و به عنوان رابط عمل می کند. انجام اموری از قبیل رزرو هتل، ترانسفر فرودگاهی، ارائه سرویس گشت های محلی و منطقه ای، بکارگیری راهنمایان تور محلی و… از وظایف آژانس کارگزار است.

توراوپراتور: امروزه علاوه بر مؤسسات فوق مرکزی به نام توراوپراتور مسئولیت هماهنگ کردن اجزای تشکیل دهنده تور را عهده دار است. توراوپراتور در واقع تولیدکننده تور است زیرا با خرید مواد اولیه یعنی پرواز، هتل و… اقدام به تولید تور در مدت زمان مصرف مشخصی در سال اقدام می کنند. توراوپراتورها بعد از عقد قرارداد با مؤسسات حمل و نقل مسافر با تولید بسته های مسافرتی و به صورت رقابتی خدمات خود را با قیمت مورد تقاضا به مراکز فروش خدمات به مسافر یعنی آژانس های مسافرتی ارائه می کنند.

هتل و مراکز اقامتی: مهمترین رکن اصلی هر تور در هر سفر که مورد توجه گردشگر است هتل و مراکز اقامتی است و با توجه به درجه کیفی هتل ها چنانچه نتوانند مستقیماً با برگزارکننده تور در کشوری دیگر قرارداد منعقد کنند، از حمایت آژانس های کارگزار مستقر در مقصد بهره می گیرند.
تعداد امتیازات: (23) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (3224)
گروه خبر: نکات گردشگری
کد خبر: 7
  • یک گردشگر چه باید بداند؟

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی CAPTCHA
کد امنیتی را وارد نمایید: