FA | EN
18

برگزاری اولین جلسه شورای راهبردی گردشگری شهر تهران

برگزاری اولین جلسه شورای راهبردی گردشگری شهر تهران
به گزارش روابط عمومی ستاد گردشگری شهرداری تهران، اولین نشست شورای راهبردی گردشگری شنبه، 17 مهر 1395  در معاونت اجتماعی شهرداری تهران با حضور اساتید و فعالان حوزه گردشگری برگزار شد. 
استفاده از نظر کارشناسان و مدیران شهری برای بهره برداری هرچه بیشتر از ظرفیت های گردشگری شهر تهران از اهداف این جلسه بود.
فرزاد هوشیار پارسیان؛ رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با بیان اینکه این نشست به منظور ساماندهی و ایجاد تعامل فکری و عملی از تجربیات مدیران ارگانهای بخش های دولتی و خصوصی در جهت گسترش گردشگری شهر تهران بین شهروندان تهرانی و گردشگران ایرانی و خارجی برگزار می شود گفت: پیش از این موضوع گردشگری شهر تهران فقط در اعیاد و مناسبت های خاص برای شهروندان صورت می گرفت اما اکنون هر روز شاهد برگزاری تورهای تهران گردی عمومی و تخصصی هستیم. مردم و علاقه مندان می توانند با شماره 137 یا مراجعه به سایت visit.tehran.ir نسبت به رزرو تورهای تهران گردی اقدام کنند.
در ادامه برنامه امامی از فعالان حوزه گردشگری بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی متولی سیاست گذاری در گردشگری است اما جایی مانند شهرداری مسئولیت اجرایی دارد. اگر گردشگری کشور بخواهد شکل درستی داشته باشد باید این اتفاق بیفتد و شهرداری ها وارد حوزه تهران گردی شوند. به اعتقاد من تهران موتور محرک گردشگری کشور است و اگر سازمان گردشگری تهران شکل بگیرد می توان به آن امیدوار بود.
محمدتقی رهنمایی استاد دانشگاه نیز گفت: پرداختن به حوزه گردشگری برای شهرداری تهران یک مسئولیت و رسالتی است که اکنون می خواهد روی آن کار کند. ولی برای اجرایی شدن پرداختن به حوزه گردشگری شهری باید عزم جدی وجود داشته باشد. می توان گردشگری شهری را از منطقه ۱۲ شروع کرد. چون منطقه ۱۲ پایتخت تهران و تهران پایتخت کشور است. پس می توان پایلوت گردشگری شهری را از این منطقه آغاز کرد. برای این منظور لازم است که ظرفیت های تهران بازشناسی شود. من موافق با این ایده نیستم که باید بافت تاریخی را از کل شهر جدا کنیم بلکه به نظرم باید فراگیر نگاه کرد و در ۲۲ منظقه تهران گردشگری شهری را جا انداخت.
وی با اعلام این پیشنهاد که از بخش خصوصی باید برای حوزه تهران گردی استفاده کرد ادامه داد: باید تهران را به ساکنان آن بشناسانیم و آنها بدانند که اوقات فراغتشان را کجا بگذرانند یک نوع تهران گردی هم می توانیم برای مسافران ایرانی داشته باشیم که در سفر به ایران به خویشاوندان خود وابسته هستند. همچنین تهران گردی برای گردشگران خارجی را نیز مد نظر قرار دهیم. پس تهیه یک طرح استراتژیک باید در اولویت شورای راهبردی گردشگری باشد.
محمود ضیایی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی هم در این برنامه گفت: از آنجا که قبلا در بحث سند چشم انداز تهران مشارکت داشتیم به نظرم باید اسناد بالادستی را ببینیم من فکر می کنم دو رویه باید پیش برود یکی اینکه طرح های موضوعی نقد شود و دیگر اینکه نقش اسناد بالادستی تبیین شود. بد نیست اگر سند چشم انداز تهران داشته باشیم. برای تهران هنوز حتی یک طرح جامع توسعه گردشگری مصوب نشده است.
احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم ایران نیز بر این نکته تاکید داشت که جاذبه های گردشگری و تاریخی تهران را می توان نه تنها در یک ماه بلکه در ۹۰ روز هم دید. او تاکید کرد: تعریف ما از گردشگری بسیار مهم است. اینکه چه نگاهی به تهران داریم آیا نگاه به گردشگری تنها به آمار و عددهایی محدود می شود که موجب کسب درآمد خواهد شد یا اهداف دیگر را نیز دنبال می کند. تهران پایتخت است و هر کسی از هر قومی می تواند تهرانی باشد چون تهران جنبه ملی دارد.
وی با بیان اینکه در همه جای دنیا نقش شهرداری ها را در جشنواره ها و برنامه های می بینیم تصریح کرد: گردشگری یک نهاد میان بخشی است و وظیفه اش هماهنگی بخش ها برای ارائه یک برنامه مدون و راهگساست. شهرداری باید این هماهنگی را بین بخش خصوصی و دولتی انجام دهد.

علی محمد نائینی مشاور و قائم مقام معاونت فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران پس از شنیدن سخنان شرکت کنندگان در این نشست گفت: باید چشم اندازی نوشته شود و برنامه جامعی برای گردشگری تهران در جلسات آینده بنویسیم. پس بهتر است که دستور جلسات آینده شورای راهبردی گردشگری بررسی طرح توسعه جامع گردشگری شهر باشد که به طور طبیعی باید تعریفی از گردشگری در آن لحاظ و نقشه گردشگری تهران در قالب یک چشم انداز روی آن کار شود. همچنین فهرستی از اقدامات عملیاتی را نیز تهیه کنیم.سامانه اطلاع رسانی نیز بسیار مهم است. جلسات بعدی شورای راهبردی گردشگری موضوع محور است و گردشگری شهر تهران از زوایای علمی بحث خواهد شد تا کمکی به ستاد گردشگری شود برای رسیدن به موفقیت.
نائینی پیشنهاد داد که هر دو هفته یک بار جلسه شورای راهبردی گردشگری تشکیل شود.

 

 

 

مشاهده گالری تصاویر 

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (241)
گروه خبر: اخبار گردشگری
کد خبر: 748
  • برگزاری اولین جلسه شورای راهبردی گردشگری شهر تهران

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی CAPTCHA
کد امنیتی را وارد نمایید: