FA | EN
05

ابتکار عمل گردشگری شهری در دست شهرداری باشد، نه هیچ سازمان و نهاد دیگری

ابتکار عمل گردشگری شهری در دست شهرداری باشد، نه هیچ سازمان و نهاد دیگری

به گزارش روابط عمومی ستاد گردشگری شهرداری تهران، نخستین نشست گردشگری شهری پایدار در تهران، سه شنبه 4 آبان ماه 1395، ساعت 14 الی 16 با هدف بازشناسی و آشنایی با ظرفیت های گردشگری شهری، ارائه راه کارها و پیشنهادات در حوزه گردشگری شهری در دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران برگزار شد.

دکتر رهنمایی (عضو هیات علمی و مدیر گروه جغرافیای دانشگاه تهران) در این نشست بیان کرد: «چرخ اصلی تحولات اجتماعی کشور ما در تهران می چرخد و گردشگری تهران باید به گونه ای حرکت کند که الگوی خوبی برای دیگر شهرهای کشور باشد.» وی ادامه داد: «از ابتدا تاکنون گردشگری بخش کلنگی جامعه بوده و هست و جمع کردن آن نیازمند یک مدیریت کارآمد، مقتدر، قانون مدار و مردمی است. هیچ نهادی در این کشور، مثل شهرداری ماهیت مردمی ندارد و شهرداری به عنوان نماینده مردم باید ابتکار عمل در گردشگری را به دست بگیرد، نه هیچ سازمان و نهاد دیگری.»

همچنین دکتر مهدی کروبی (عضو هیات علمی و مدیر گروه جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی) گفت: «زیر ساخت های گردشگری فراهم است ولی سرعت حرکتمان در حوزه گردشگری کند است. در تمام دنیا، کشورهای توریسم پذیر و جوامع میزبان و مدرن، شهرداری ها بیش ترین کارکرد در توسعه گردشگری را دارند ولی متاسفانه در کشور ما، در هیچ کدام از شهرها، شهرداری ها دخیل نیستند. شهرداری نه تنها امکانات مدیریت گردشگر را دارد بلکه وظیفه آن را نیز دارد ولی متاسفانه این امر به نهاد های دیگر واگذار شده است.» دکتر کروبی در انتقاد به عملکرد میراث فرهنگی در گردشگری شهردی افزود: «سازمان میراث فرهنگی تخصص دارد ولی متولی گردشگری شهری نیست و امکاناتش را ندارد. دلیل عدم موفقیت ما در گردشگری این است که نهاد ها هم سو نیستند و مانع کار یکدیگر نیز می شوند و به نظر بنده در این حوزه شهرداری جایش بسیار خالی است و می تواند در برنامه ریزی گردشگری شهری نقش مهمی داشته باشد.»

دکتر محمد‌رضا رضوانی (نایب رییس انجمن علمی گردشگری ایران و عضو هیات علمی دانشگاه تهران) در همین راستا ادامه داد: «برنامه ریزی و توسعه پایدار گردشگری شهری منوط است به مشارکت تمامی ذی نفعان و دست اندرکاران و همچنین مدیریتی یکپارچه و اگر هماهنگی بین این اجزا صورت نگیرد، کارکرد صحیح شکل نخواهد گرفت. شهرداری تهران به عنوان مسئول مدیریت شهری مالکیت و مدیریت بخش اعظمی از جاذبه های گردشگری شهر را به عهده دارد و بخشی دیگر در اختیار نهاد های دیگر است. برای توسعه پایدار گردشگری به هماهنگی یکپارچه این مجموعه‌ها نیازمندیم.»

در ادامه دکتر محمود ضیائی (عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی) گفت: «گردشگری زیر مجموعه ای از برنامه های فراغتی است و در سند چشم انداز شهر تهران بحث شهر سالم مطرح شده است که در آن بحث تفریح و فراغت که گردشگری هم زیرمجموعه آن محسوب می شود وظیفه شهرداری است. تجارب جهانی نشان می دهد گردشگری می تواند یک منبع درآمد پایدار برای شهرداری و خودگردانی آن باشد. بنابراین دخالت، برنامه ریزی و مدیریت گردشگری شهری توسط شهرداری به عنوان مدیریت شهر جای شک و تردید ندارد.»

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (359)
گروه خبر: اخبار گردشگری
کد خبر: 762
  • ابتکار عمل گردشگری شهری در دست شهرداری باشد، نه هیچ سازمان و نهاد دیگری

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی CAPTCHA
کد امنیتی را وارد نمایید: