FA | EN
23

امام زاده های دارالخلافه به روایت بهزاد یعقوبی

امام زاده های دارالخلافه به روایت بهزاد یعقوبی
روابط عمومی ستاد گردشگری شهرداری تهران از برگزاری یکی دیگر از نشست های «تهران را از نو بشسناسیم» خبر داد:
یکی دیگر از سلسله نشست های «تهران را از نو بشناسیم» با حضور بهزاد یعقوبی روز سه شنبه 19 بهمن ماه 1395 از ساعت 15 الی 17 با موضوع امام زاده های دارالخلافه در باغ موزه قصر برگزار شد. 
در ابتدا دکتر محمود منیعی، دبیر برگزاری سلسله نشست های تهران را از نو بشناسیم ضمن ابراز خرسندی نسبت به استقبال خوب دانشجویان و کانون های گردشگری دانشجویی و محلی از این نشست ها گفت: «یکی از کارهای خوب ستاد گردشگری شهرداری تهران برگزاری این نشست ها و معرفی پیشینه و اتفاقات تهران به جامعه است، هیچ کشوری و هیچ جامعه ای پیشرفت نمی کند مگر آن که تاریخ و پیشینه خود را بشناسد و از آن درس بگیرد. به همین منظوریه شنبه های هر هفته فرصت خوبیست برای شناخت دوباره تهران و بازبینی اتفاقات این کلانشهر بزرگ».
یعقوبی در ابتدای صحبت های خود محدوده درالخلافه و وجه تسمیه تهران در نزدیکی شهر ری که در زمان خلفا پایتخت بود؛ توضیح داد و گفت: «تهران اساسا روستایی گمنام در حاشیه شهر ری بود اما طبق اسناد رسیده، تهران کانون تشیع که با حکومت ری مخالفت داشت نیز بود. موقوفات تهران که کانون آن ها در امامزاده هاست بسیار زیاد بود. برای نمونه قدیمی ترین سنگ قبر در کنار امامزاده اسماعیل در سال886 در دوره آق قویونلوها است. بیگلر بیگی (داروغه) مرمت بقعه امامزاده سید اسماعیل را برعهده داشت. جنب این امامزاده قبرستان وجود داشت و اما از سال1300 دیگر اجازه دفن را در این قبرستان لغو کردند. آب انبار سید اسماعیل با1600متر متروکه شده است. قسمت زنانه امامزاده سید اسماعیل دارای دو سنگ قبر از شاهزاده های قاجار است. در زمان رضاخان در گلدسته ها چند نفر از محکمین پناه می گیرند که از فرط گرسنگی خود را تسلیم می کنند. درحال حاضر شهرام بیگلر بیگی نسل ششم از خاندان بیگلر بیگی متولی امامزاده است. و روحانی معززی به نام حجت الاسلام طوبایی در این امامزاده زحمات بی دریغ را به جان خریده است.»
وی در ادامه توضیح و تشریح امامزاده های دارالخلافه گفت: «دومین امامزاده، امامزاده یحیی است. رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکنون سه بار در این امامزاده نماز صبح را به جا آوردند. در طرح جامع امامزاده یحیی رهبر معظم انقلاب اسلامی در ساعت3 بامداد از محدوده بازدید کردند و تاکید آیت الله مرعشی را نسبت به زیارت این امامزاده متذکر شدند. در سال953ه .ق سید عزالدین ابوالقاسم معروف به یحیی به شهادت می رسد. این امامزاده نیز به دست خوارزمشاهیان و آق قویونلوها است. بهترین و جالبترین صندوق در این امازاده دارلخلافه وجود داشته است. امامزاده یحیی و امامزاده زید تنها امامزاده نبود؛ بلکه شفاخانه، مکتب خانه، قصال خانه و... نیز بود. در امامزاده یحیی کاشی فیروزه فام درسال628 وجود دارد که در کتاب امازماده های دارلخلافه نیز تصویر آن را درج کردم تا ماندگار بماند. سومین امامزاده ای که به آن می پردازم امامزاده زید است. صندق این امامزاده 902که توسط علی خان زند ساخته می شود. درب آن140 سال قدمت دارد که متاسفانه موریانه خورده و به دلیل کمبود بودجه بازسازی نشده است. همچنین قدیمی ترین سنگ قبر مولانا فخرالدین حیدر طاهر تهرانی درسال547هجری قمری بود. امامزاده سید ولی و امامزاده زید دارای یک قبرستان بزرگ بودند. همچنین کانون قمه زنی در شهر تهران در امامزاده زید بود که آمیرزا مسیح مسجد جامعی حرام بودن قمه زنی را فتوا می دهد. 
چهارمین امامزاده، امازاده سید ولی است. این امامزاده مبدا اولین کمیته و نطفه مشروطه بود. بانک استقراضی درکنار این امامزاده قرار بود ساخته شود که با شورش مردمی تخریب می شود. 
امامزاده بعدی، امامزاده  هفت دخترون نسبت می دهند به امامزاده موسی کاظم(ع) است. گفته می شود در زمان قدیم ترکمن ها با اجدادمان می جنگیدند. یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع)، دارای  7دختر بوده که هر هفت دختر لباس رزم می پوشند و به میدان می روند و هر7 دختر در جنگ کشته می شوند. پدر بر بالین آنها می آید و هر 7 دختر را در این امامزاده دفن می کند و امامزاده را بنیان می نهد. این ماجرا در سفرنامه میرزا مسعود سقفی به زبان انگلیسی نوشته شده است. امروزه نیز در خیابان ایران بانوان در شب جمعه به احترام این هفت بانو، شمع روشن می کنند. 
یکی دیگر از اماکن متبرکه بقعه پیر عطا است صندوق چوبی این بقعه از امامزاده زید منتقل شده است. بقعه شیخ صفی و بقعه عباسقلی طرشتی نیز از دیگر اماکن متبرکه دارلخالفه بوده است.»
تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (399)
گروه خبر: اخبار گردشگری
کد خبر: 776
  • امام زاده های دارالخلافه به روایت بهزاد یعقوبی

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی CAPTCHA
کد امنیتی را وارد نمایید: