FA | EN
image

موزه دفینه (تماشاگه پول)

ساختمان موزه دفینه در سال 1357 به وسیله کمال کمونه که به همراه نظام عامری، نماینده بنیاد فرانک لوید رایت، معمار معروف در ایران بودند، به سفارش ناصر کهنیم ساخته شد تا یک سوپرمارکت بزرگ شاید با همان اسم «ایران سوپر» در خیابان طالقانی باشد. اما پس از مدتی این بنای خاص جزء املاک مصادره‌ای شناخته شد و در سال 1368 به بنیاد مستضعفان رسید و موزه‌ای برای نگهداری سکه‌ها و دفینه‌های تاریخی شد.

 اولین موزه‌ی تخصصی و البته دائمی اسکناس، سکه و دیگر اوراق بهادار در ایران موزه‌ی پول است که تاریخ افتتاح آن به ۱۷ تیر ۱۳۷۶ بازمی‌گردد. مکانی که می‌توانید  سیر تکاملی سکه و پول‌ کاغذی درایران را در آن ببینید. این مجموعه‌ی تخصصی  شامل ۱۴۰۰ سکه، ۷۵۰ اسکناس و ۲۰۰ اوراق بهادار دیگر است  که  در یک ساختمان با مساحت ۷۰۰ مترمربع نگهداری می‌شوند و دارای بخش‌های متعددی مانند بخش دوران قبل از پیدایش پول، بخش‌های مربوط به تاریخ سکه و قسمت‌های مربوط به تاریخ اسکناس است، در بخش سکه نخستین سکه‌های ایرانی ازدوره‌ی هخامنشی، سکه‌هایی متعلق به امرای هخامنشی، سکه‌هایی از سلوکیان، ساسانیان، اسکندر مقدونی و حتی سکه‌هایی اسلامی از دوره‌های غزنویان، سلجوقیان و دیگر دوره‌ها یافت می‌شود.
گفتنی ست که در موزه ی دفینه ضمن ارائه بخش قابل توجهی از سکه‌ها و اسکناس‌های ایران‌، گوشه‌هایی از تاریخ این سرزمین نیز به نمایش گذاشته شده است.

 از  اشیا منحصر به فردی که دراین موزه وجود دارد سکه‌ی لیدی (LIDY ) یا لید است که مربوط به ۵۱۴ سال قبل از میلاد است و می‌گویند اولین سکه‌ی جهان است و در شرایط خاصی نگهداری می شود،  اسکناس‌هایی به ارزش هزارتومان است که مربوط به دوران ناصرالدین شاه است و البته گفته می‌شوددر آن زمان به دستور مقامات به عنوان پشتوانه در خزانه نگهداری می‌شده است و در بازار وجود نداشته بنابراین مردم آنها را ندیده بودند( اولین اسکناس ایرانی "چاو" است که البته در این موزه وجود ندارد) و سکه‌ی  پوراندخت ساسانی اولین شاه بانوی ایرانی .  حتی جالب است که  ویترین‌های هر بخش هم متناسب با همان دوران از تاریخ ساخته شده است که این احساس در شما ایجاد می شود که در تاریخ قدم می زنید.

 در سال ۱۳۷۸ نیز یک بخش جدید به این مجموعه اضافه شد که شامل سکه واسکناس‌های ملل مختلف است و علاوه بر سکه و اسکناس آن کشورها پرچم و نقشه‌ی آنها، و اطلاعاتی در مورد ارزش پول و واحد پول آن کشورها نیز وجود دارد.
بخش‌های تشکیل‌دهنده این موزه عبارتند از: زمان های ماقبل پول‌، تاریخچه سکه و سالن‌های مربوط به تاریخ اسکناس‌.
موزه پول علاوه بر سالن‌های نمایش‌، بخش‌های جنبی دیگری نیز دارد که از آن جمله می توان به ؛ کتاب‌خانه تخصصی‌، بانک اطلاعات‌، نگارخانه‌، تماشاخانه‌، سالن اجتماعات‌، نمایشگاه‌های متفرقه‌، کتاب فروشی و چای‌خانه‌ اشاره کرد.
 بازدید از این موزه بار دیگر سبب می‌شود تا ایرانیان به خود مباهات نمایند زیرا در زمانی که بسیاری از کشورها مبادلات اقتصادی خود را به ساده‌ترین شکل ممکن انجام می‌دادند، در ایران و قلمروی پهناور آن، سکه‌های متعدد با نام‌های گوناگون و ارزش‌های متفاوت (طلا و نقره) ضرب می‌شد.

نشانی : بلوار میرداماد، نرسیده به پل میرداماد
تلفن : 02188774745


گالری تصاویر