FA | EN
image

امامزاده قاسم

 بنای اصلی امامزاده برجی هشت ضلعی است که هر ضلع آن از داخل 25/ 2 متر عرض دارد و از آجر ساخته شده است. اين بنای هشت ضلعی را از آثار قرن هفتم هجری دانسته‌اند. گنبد بیرونی بنا پيازی شکلی است.
ایوان ساختمان به صورت رواق به همراه طاق‌های جناقی است که با کاشیکاری بر روی آن تزئین شده است. اين بنا دارای دو شبستان زنانه و مردانه است. آیینه کاری بسیار زیبای بنا، فضای خاص را خلق نموده که با آرامشی معنوی همراه است. از تزئینات حیاط مجموعه نیز می‌توان به آبنمای سنگی آن اشاره کرد. بقعه امامزاده قاسم در سال 1351 به عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسيده است.
محوطه امامزاده قاسم از جمله فضاهایی است که در آن می‌توان شاهد مراسم مذهبی اصیل شمیرانی‌ها بود. اعیاد فطر، غدیر و شب‌های ماه رمضان از جمله ایامی است که طبق سنت همیشگی، امامزاده پذیرای زائران بسیاری است. در این ایام، از زائران با غذاهای نذری پذیرایی می‌شود.
علاوه بر جنبه معنوی و زیارتی، صحن این امامزاده، به دلیل قرارگیری امامزاده در ارتفاعات کوهپایه‌ای، چشم‌اندازی بسیار وسیعی به شهر تهران دارد و جنبه سیاحتی مراجعه به این مکان نیز قابل توجه است.
مرقد این بزرگوار نه تنها از شمیران و تهران، بلکه مراجعانی از کل ایران و حتی سایر کشور‌های مسلمان نشین جهان دارد. زائران امامزاده معتقدند که ایشان حاجت بسیاری از آنها را برآورده کرده‌اند.
طبق معتبرترین نظرات، جناب قاسم بن حسن بن زید بن حسن مجتبی علیه السلام در این مکان دفن می‌باشند. دختر ایشان به نام خدیجه همسر حضرت عبدالعظیم حسنی بودند. این امامزاده که مانند بسیاری دیگر از سادات و علویان، تحت تعقیب مأموران بنی امیه و بنی عباس قرار داشتند، به سمت کوههای البرز که مأمن مناسبی بود عزیمت کردند و پس از وفات یا شهادت، در منطقه بالادژ مدفون ‌شدند. این منطقه بعدها به نام ایشان، امامزاده قاسم نامیده شد.
 پیشینه بنای امامزاده قاسم (ع) براساس کتيبه موجود در ضريح چوبی، مربوط به سال 936 هجری قمری و قديمی ترين آثار اين بقعه از جمله صندوق چوبی مرقد مربوط به زمان شاه طهماسب صفوی است. بنای امامزاده در دوره قاجار توسعه داده شد.
پارکینگ امامزاده قاسم با ظرفیت 60 اتومبیل در ساعات 6 صبح الی 22، در میدان امامزاده قاسم مکان مناسبی برای پارک اتومبیل زائران است. با وجود این، در مواقع برگزاری مراسمی مانند تاسوعا، عاشورا و اربعین، این پارکینگ فضای کافی برای پارک اتومبیل زائرانی که از خارج از محدوده مراجعه می‌کنند را نداشته و زائران اتومبیل خود را در حاشیه خیابان‌های منتهی به امامزاده پارک می‌کنند.

دسترسی : طی کردن خیابان دربند (از میدان قدس) و یا خیابان فناخسرو (از میدان تجریش) و پس از آن گذشتن از گلاب‌دره، خیابان گلزار و خیابان قوام راه دسترسی به این امامزاده است.
در میدان قدس سوار ماشین‌های "خط میدان قدس- امامزاده قاسم"شده و در در انتهای مسیر پیاده شوید.
برای رسیدن به میدان قدس می‌توان از مترو تجریش استفاده کرد که ایستگاه پایانی آن در میدان قدس واقع شده و یا از اتوبوس‌ها و تاکسی‌های منتهی به آن میدان و همچنین با چند دقیقه پیاده از تاکسی‌ها، مینی‌بوس‌ها و اتوبوس‌های منتهی به میدان تجریش استفاده کرد.
بازدید :  تمامی روزهای سال عموما از ساعت 6 الی 22


گالری تصاویر