FA | EN
image

پارک ملی خجیر

تاریخ ایجاد پارک ملی خجیر به زمان انتخاب شهر تهران به عنوان پایتخت کشور در سال ۱۱۳۳ باز می گردد. در زمان سلطنت قاجارها این پارک تحت عنوان قرق سلطنتی یا شکارگاه سلطنتی مورد حفاظت قرار گرفت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی وظیفه حفظ و نگهداری از آن بر عهده ی سازمان حفاظت محیط زیست گذاشته شد . از سال ۱۳۶۱ به عنوان پارک ملی به ثبت رسید و عنوان قدیمی ترین منطقه حفاظت شده دنیا را نصیب خودش کرد.

این پارک به سبب در اختیار گذاشتن اطلاعات و تجربه گذراندن لحظاتی در میان پوشش گیاهی و جانوری خاص همواره مورد توجه دوستداران طبیعت بوده است. بنه، بادام کوهی، ارس ، داغداغان، چنار، سپیدار، پده، بید، زالزالک تبریزی، افرا، زبان گنجشک، عرعر،  اقاقیا، کاج، تنگرس، تمشک، گز، شیشعان، روناس، زرشک، سوفورا، شیرخشت، سیاه تلو، دغدغکو ارمک در سراسر این منطقه دیده می شوند.

جانورانی که در این پارک به حیات خود ادامه می دهند در دسته های زیر جای می گیرند:

پستانداران شامل :کل وبز، قوچ و میش البرزمرکزی، گراز،کفتار، پلنگ، روباه قرمز، گورکن، گربه وحشی، شغال، خرگوش‌.

پرندگان از گونه های مختلف مهاجر آبزی، کنار آبزی و‌شکاری.

خزندگان شامل:مارکرمی، کورماردوسر، مارآتشی، مارپلنگی، ماردستی، مارآبی، مارشتری، شترمار، یله مار، تیرمار، سوسن مار، افعی شاخدارایرانی، افعی کوفی، قورباغه معمولی، وزغ سبز، لاک پشت ممیزدارغربی‌.
خجیر همچنین تنها منطقه در استان تهران است که هنوز تعدادی آهو در آن حضور دارند.

برای ورود به این پارک نیاز به مجوز سازمان حفاظت محیط زیست دارید.  بعد از گذر از درب ورودی و ایست بازرسی پس از طی  13 کیلومتر در سمت راست درب ورودی به قسمتی از پارک می رسید که به باغ شاه یا باغ شاد معروف است، از اینجا به بعد جاده به مسافت تقریبی 2 کیلومتر خاکی است و در انتها باید ماشین را پارک کرده و در پارک پیاده روی کنید.
پارک ملی خجیر در نزدیکی دیگر منطقه ارزشمند طبیعی اطراف تهران یعنی پارک ملی سرخه حصار قرار دارد. با توجه به این همسایگی، خصوصیات طبیعی دو منطقه از جمله نوع جانوران و گیاهان شبیه به هم است، اما خجیر با توجه به فاصله بیشتری که از تهران دارد، بکرتر و سالمتر مانده است.

دسترسی : مهم‌ترین مسیر دسترسی به پارک ملی خجیر از طریق جاده پاسداران به پارچین است. بخشی از جاده تهران به دماوند در نزدیکی منطقه صنعتی کمرد هم از حاشیه شمالی خجیر می‌گذرد.
مسیر اول دسترسی از انتهای اتوبان شهید بابایی می باشد.
مسیر دوم از ابتدای جاده هراز است.گالری تصاویر