EN

مشاهده جزئیات

پرهیز از اقدامات جزیره ای در مدیریت اجتماعی پایتخت/ فعالیت فرهنگی باید بر اساس نیازسنجی و روش شناسی علمی اجرا شود
اخبار ستاد 1396/8/23 print

image

رضا صالحي اميري معاون جديد امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران با تاکید بر پرهیز از اقدامات جزیره ای در مدیریت اجتماعی پایتخت گفت: وحدت و انسجام اولویت برنامه های اجتماعی مدیریت شهری است و فعالیت فرهنگی باید بر اساس نیازسنجی فرهنگی و متدولوژی های خاص خود تعریف و اجرا شود.


به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، صبح امروز جلسه تكريم مجتبي عبدالهي، معاون پيشين و معارفه رضا صالحي اميري معاون جديد امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران با حضور محمد جواد حق شناس رئيس كميسيون فرهنگي شوراي شهر، امین عارف نیا رئیس مرکز ارتباطات و امور بین المللی شهرداری تهران و جمعي از مديران ستادي حوزه معاونت برگزار شد.


عبداللهی:خوشحالم که کار دست اهل تخصص افتاده است

در ابتداي اين مراسم مجتبي عبدالهي ضمن عرض تسليت به مناسبت جان باختن تعدادي از هموطنان بر اثر زمين لرزه كرمانشاه گفت: به طور حتم، جامعه فرهنگي و اجتماعي ما بسيار خوشحال است كه از اين به بعد آقاي صالحي اميري به عنوان مدير اجتماعي شهرداري تهران در مجموعه شهرداری تهران حضور خواهد داشت.

وي با بيان اينكه در آينده شاهد آثار اين حضور و تحولات ناشی از آن در پايتخت خواهيم بود، عنوان كرد: در اين مدت كه بحث هايي در مورد تصدي معاونت اجتماعی مطرح شد، از خدا خواستم تا آقاي صالحي اميري كه جايگاه ويژه و خاصي داشتند و يد طولاني در حوزه فرهنگ دارند، در جايگاه معاون اجتماعي قرار بگيرند.

عبدالهي ادامه داد: پست ها و سمت هاي بسياري به آقاي صالحي پيشنهاد شده بود با اين وجود بزرگواري ايشان بود كه حضور در معاونت اجتماعي را پذيرفتند. خوشحالم که کار دست اهل تخصص افتاده و امیدوارم مثل گذشته سربلند باشند.

معاون پیشین امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به وحدت و هماهنگی میان شورای شهر و حوزه اجتماعی شهرداری تهران تاکید کرد: امیدوارم با انسجام و هماهنگی میان این دو بخش روند اقدامات فعلی بهتر و روان تر از شرایط موجود باشد.

 

 حق شناس: با وجود کمبود منابع شهرداری، جلب رضایت شهروندان ضروری است

در ادامه این مراسم محمد جواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران ضمن تقدیر از عملکرد مجتبی عبدالهی و امیدواری نسبت به موفقیت صالحی امیری به عنوان معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: امیدوارم حوزه فرهنگ در شهر تهران از این پس بالنده تر، قوی تر، با نشاط تر و اثربخش تر باشد و موجبات رضایت شهروندان عزیز را فراهم کند.

وی با اشاره به سه دهه تجربه صالحی امیری در عرصه فرهنگ اظهار کرد: ایشان پژوهشگر عرصه فرهنگی هستند و امروز بخشی از منابع ما در حوزه فرهنگ مدیون تلاش های ایشان است. راهبری ده ها پایان نامه و کار علمی با موضوع فرهنگ و تصدی مدیریت کتابخانه ملی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیگر بخش های مهم کارنامه فعالیت فرهنگی ایشان است.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: به عقیده من، اتفاق مبارکی است که یکی از چهره های فرهنگی دولت را در شهرداری تهران ببینیم. این نشان دهنده جایگاه والای فرهنگ نزد شهردار تهران است.

حق شناس با یادآوری مشکلات جدی مدیریت شهری از حیث منابع درآمدی تصریح کرد: شهرداری تهران بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان بدهی رسمی دارد و حدود 30 تا 35 درصد از منابع سالانه شهرداری باید صرف بدهی ها شود، که این موضوع غیر از امورات جاری است.

وی با بیان اینکه این شرایط در حالی است که همه ما موظف به جلب رضایت شهروندان هستیم، گفت: در عین حال، حوزه فرهنگی و اجتماعی این توانایی را دارد تا با حداقل منابع بتواند بیشترین رضایت را برای شهروندان فراهم کند. در زمانی که امکان ساخت بزرگراه، تونل یا بوستان های بزرگ با هزینه بالا وجود ندارد، نمی توانیم به موضوع رضایت مردم از فعالیت های اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران بی توجه باشیم.

 

صالحی امیری: وحدت و انسجام اولویت برنامه های اجتماعی مدیریت شهری است

رضا صالحی امیری معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران نیز ضمن تقدیر از عملکرد عبدالهی، معاون پیشین اظهار کرد: در سال های اخیر فعالیت های شهرداری تهران را دنبال کردم و بیش از 100 نفر از دوستان من در وزارت ارشاد با مجموعه شهرداری تهران ارتباط داشتند.

وی با بیان اینکه مجموعه شهرداری تهران دو رسالت اداره شهر با انبوهی از ماموریت ها و نمادسازی در گستره ای وسیع را برعهده دارد، گفت: به عقیده من، اولین و مهم ترین مساله ما در پایتخت انسجام در کل فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و پرهیز از هر گونه اقدامات جزیره گونه است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران عنوان کرد: در جلساتم با شهردار تهران بر مساله هماهنگی، برنامه ریزی متمرکز، نظارت و هدایت متمرکز سامان ساختارمند تاکید کردم و از این منظر بحث قائم مقامی بنده در امور اجتماعی و فرهنگی ناظر به همین جمله است که تهران نمی تواند با چند سلیقه، برنامه و نگاه در حوزه فرهنگی و اجتماعی مدیریت شود.


صالحی امیری با تاکید بر اینکه این تغییرات حتماً با مقاومت هایی همراه خواهد بود، تصریح کرد: بحث دیگر در حوزه اجتماعی موضوع اثربخشی و تاثیر برنامه ها و اقدامات ما بر جامعه است. در واقع سوال این جاست که آیا مجموعه فعالیت های ما در این سال ها منجر به اثربخشی در فضای اجتماعی و جامعه مخاطب شده است؟ آیا امروز با پدیده ای به نام ناهنجاری، بداخلاقی، انگ زنی، تخریب، عدم گفتگو، خشونت و انتقامجویی در تهران مواجه هستیم یا خیر؟ به طور حتم، اگر ما در عرصه اجتماعی حجم بالایی از فعالیت را داشتیم باید اثر آن را امروز در شهر ببینیم.

وی ادامه داد: به طور مثال، در جامعه مذهبی و مناسبتی ما در دهه کرامت 280 هزار مراسم در دو و نیم میلیون برنامه در کشور اجرا شد اما یک سوال ساده مطرح است که چه وجه تمایزی در معرفت جامعه نسبت به اهل سنت قبل و بعد از این مراسم اتفاق افتاد؟ متاسفانه، سنجش های میدانی ما چنین چیزی را نشان نمی دهد.

به گفته معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران هر سال نمایشگاه کتاب با هزینه عظیم در تهران برگزار می شود و این در حالی است که آمارهای 10 سال اخیر حاکی از کاهش یک دقیقه ای سرانه مطالعه در هر سال است.

صالحی امیری با تاکید بر اینکه اقدامات در حوزه فرهنگی باید براساس نیازسنجی صورت بگیرد، گفت: ما عادت کرده ایم چون پول دست ما است، باید برای مردم تصمیم بگیریم. در حال حاضر همه از ضرورت افزایش نشاط در جامعه صحبت می کنند اما نمی گویند چگونه می توان ظرفیت این امر را در جامعه افزایش داد.

وی مخاطب شناسی، نیازسنجی و تولید بر اساس نیاز مخاطب را در حوزه فرهنگی ضروری دانست و تاکید کرد: فعالیت فرهنگی باید بر اساس نیازسنجی فرهنگی و متدولوژی های خاص خود تعریف و اجرا شود.

 

عارف نیا: ضرورت تحول گفتمانی در رویکردها و خدمات اجتماعی و فرهنگی پایتخت

امین عارف نیا، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران به عنوان آخرین سخنران مراسم ضمن تبریک به مناسبت انتصاب صالحی امیری و تقدیر و تشکر از عبدالهی گفت: امیدوارم در آینده با حضور آقای صالحی امیری شاهد تحول گفتمانی و کمی و کیفی در رویکردها و خدمات شهرداری تهران در حوزه های فرهنگی و اجتماعی باشیم و گام های موثری برای ارائه خدمات به شهروندان برداشته شود.

وی افزود: همکاران مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران نیز تلاش می کنند تا خدمات این حوزه بیشتر دیده و انعکاس داده شود تا بتوانیم ظرفیت های شهر تهران را برای شهروندان تبیین و تشریح کنیم.به این خبر امتیاز دهید.rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.