EN

مشاهده جزئیات

دکتر حسابی و نقش ایشان در جایگاه علمی و فرهنگی تهران
رویداد 1396/10/9 print

image
به گزارش روابط عمومی ستاد گردشگری شهرداری تهران، سی و پنجمین نشست تهران شناسی "تهران را از نو بشناسیم"  با موضوع "پروفسور حسابی و نقش ایشان در جایگاه علمی و فرهنگی تهران"  با حضور ایرج حسابی، مانا هلال زاده، جمشید قسیمی و محمود منیعی دبیر نشست های تخصصی تهران شناسی، در خانه دکتر حسابی برگزار شد.
در ابتدای نشست محمود  منیعی اهمیت جایگاه علمی و فرهنگی دکتر حسابی را خاطر نشان کرد و گفت: در شرایطی که اروپا مهد رشد سریع فیزیک بود و با استقبال از دانشمندان فیزیک روز، تمامی امکانات خود را به روی پروفسور حسابی باز کرده بود، ایشان برای ادای دین به ایران بازگشتند و منشا خدمات بزرگی شدند؛ پروفسور حسابی الگوی علمی و فرهنگی بسیار خوبی برای نسل جدید و جوانان کشور می باشد به شرط آنکه بتوانیم ایشان را به خوبی معرفی کنیم.
در ادامه مانا هلال زاده به شرح قسمتی از زندگی پروفسور پرداخت و گفت: پروفسور سید محمود حسابی‌، در سن‌ هفده‌سالگی‌، لیسانس‌ ادبیات‌، در نوزده‌ سالگی‌ لیسانس‌ بیولوژی‌، و پس‌ از آن‌، مدرك‌ مهندسی‌ راه‌ و ساختمان‌ را، اخذ نمود. در آن‌ زمان‌، با نقشه‌كشی‌ و راه‌‌سازی‌، به‌ امرار معاش‌ خانواده‌ کمك‌ می‌كرد. استاد همچنین‌، در رشته‌های‌ پزشكی‌، ریاضیات‌ و ستاره‌شناسی‌، به‌ تحصیلات‌ آكادمیك‌ پرداختند.
وی در ادامه افزود: در سال‌ 1924 (م) به‌ مدرسه‌ عالی‌ برق‌ پاریس‌ وارد، و در سال ‌ 1925 (م) فارغ‌التحصیل‌ شدند. هم‌‌زمان‌ با تحصیل‌ در رشته‌ معدن‌، در راه‌آهن‌ برقی‌ فرانسه‌، مشغول‌ به‌ كار گشته، و پس‌ از پایان‌ تحصیل‌ در این ‌رشته، كار خود را، در معادن‌ آهن‌ شمال‌ فرانسه‌، و معادن‌ زغال‌ سنگ‌ ایالت‌ «سار» آغاز كردند. سپس، به دلیل‌ وجود روحیه‌ علمی‌، به‌ تحصیل‌ و تحقیق‌، در دانشگاه‌ سوربن‌، در رشته‌ فیزیك‌ پرداخته و در سال‌ 1927 (م)، در سن‌ بیست‌ و پنج‌ سالگی، دانش‌‌نامه‌ دكترای‌ فیزیك‌ خود را با ارایه‌ رساله ای، تحت‌ عنوان‌ «حساسیت‌ سلول‌‌های ‌فتو الكتریك»، با درجه‌ عالی‌، دریافت‌ كردند.
جمشید قسیمی در ادامه جلسه افزود: استاد با سه نسل کار و تلاش خستگی ناپذیر به تربیت هفت نسل استاد و دانشجو پرداختند که بسیاری از آنها از اساتید بنام دانشگاه های ایران و پیشرفته ترین مراکز علمی جهان هستند؛ از جمله‌ دست‌‌آوردهای‌ عمر پربار استاد، و مشاغلی‌ كه‌ در مسند آن‌، خدمات‌ علمی‌ و فرهنگی‌ شایان‌ توجهی‌ ارائه‌ نمودند، می‌توان‌ به‌ چند نمونه‌، اشاره‌ كرد: ماموریت‌ وزارت‌ راه‌ و ترابری‌ برای‌ تهیه‌ اولین‌ نقشه‌برداری‌ علمی‌ - فنی‌ و مهندسی‌ كشور، تأسیس‌ مدرسه‌ مهندسی‌ وزارت‌ راه‌ و تدریس‌ در آن، تأسیس‌ دارالمعلمین‌ عالی‌ و تدریس‌ در آن، ایجاد اولین‌ ایستگاه‌ هواشناسی‌ در ایران، تعیین‌ ساعت‌ ایران، پیشنهاد و تدوین‌ قانون‌ تأسیس‌ دانشگاه‌ تهران و تأسیس‌ دانشكده‌ فنی و ریاست‌ آن‌ دانشكده‌ و تدریس‌ در آن‌، تأسیس‌ دانشكده‌ علوم‌ و ریاست‌ آن‌ دانشكده‌ و نیز تدریس‌ در گروه‌ فیزیك‌ آن‌  تا واپسین‌ روزهای‌ عمر، پایه‌گذاری‌ مركز تحقیقات و رأكتور اتمی‌ دانشگاه‌ تهران‌، تأسیس‌ سازمان‌ انرژی‌ اتمی و عضو هیئت‌ دایمی‌ كمیته‌ بین‌المللی‌ هسته‌ای، تدوین‌ قانون ا‌ستاندارد و تأسیس‌ مؤسسه‌ استاندارد ایران از خدمات‌ ارزنده‌ پروفسور حسابی‌، به شمار می‌رود.

به این خبر امتیاز دهید.rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.