FA | EN
تهران، پايتخت گردشگري ايران مي‌شود
مصاحبه 1397/1/22 print

image

به نقل از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، نوروز 97 با تجربه جديدي از گردشگري در پايتخت سپري شد. مديريت شهري در دوره جديد كه امسال نخستين نوروز خود را تجربه كرد، با برداشتن گام‌هايي نو تلاش كرد گردشگري نوروزي را در اولويت برنامه‌ها قرار دهد؛ بدين‌ترتيب با ابداع ايستگاه‌‌هاي نوروزگاه، 2ميليون نفر از شهروندان و مسافران پايتخت از برنامه‌هاي نوروزي استقبال كردند. شهرداري تهران امسال برنامه‌‌هاي متعدد و متنوعي را تدارك ديده بود كه در اين ميان، اجراي ايده نوروزگاه‌ها در 16نقطه موجب استقبال ميليوني شد. برنامه‌هاي ستاد گردشگري شهرداري تهران نيز در نوروز 97 با هدف ساماندهي خدمات گردشگري و در راستاي تبديل تهران به يك مقصد مناسب براي گردشگران و همچنين معرفي اماكن گردشگري، مذهبي و تاريخي شهر تهران به شهروندان تهراني و مسافران نوروزي به اجرا درآمد. گفت‌وگوي همشهري با ولي‌الله شجاع‌پوريان- معاون اجتماعي و فرهنگي شهردار تهران -درباره رونق گردشگري در نوروز97 و افق‌هاي پيش روي تهران براي نوروز‌هاي آينده را در ادامه مي‌خوانيد.

شما در سال‌هاي اخير به‌عنوان عضو شوراي شهر و حالا در كسوت معاون شهردار، شرايط گردشگري شهري را رصد كرده‌‌ايد. از نظر شما تهران چه جايگاهي در صنعت گردشگري دارد؟
كشور ما يكي از 10 كشور برتر جهان از نظر مواريث باستاني و جاذبه‌هاي گردشگري به شمار مي‌آيد. اسپانيا كه از اين نظر به‌مراتب رتبه پايين‌تري دارد، درآمد اصلي‌اش را فقط از اقتصاد گردشگرمحور به‌دست مي‌آورد. در شرايطي كه ما با وجود برخورداري از سرمايه‌هاي بزرگ تاريخي، طبيعي و معنوي، هنوز از ظرفيت‌هاي واقعي كشور‌مان استفاده درستي نكرده‌ايم كه ازجمله دلايل آن، نداشتن هيچ‌ برنامه‌اي براي تبليغ و معرفي جاذبه‌هاي گردشگري كشورمان با هدف جذب گردشگر است. در همين نوروز كه بايد جاذبه‌هاي گردشگري تبليغ و معرفي شود، بسياري از ايرانيان به خارج از كشور سفر مي‌كنند كه مقصد حدود 300هزار نفر از آنها تركيه است. طوري كه گردشگري تركيه در نوروز تا 60درصد افزايش مي‌يابد. در تهران ما بيش از 100نقطه ديدني گردشگري داريم كه ميراث تاريخي‌، طبيعي و آرامگاه مشاهير را شامل مي‌شود اما نهادهاي مختلف براي شناساندن اين ظرفيت كم‌كاري كرده‌اند. امسال تلاش شده برخلاف رويه موجود، مردم را به رفتن به اين 100نقطه دعوت كنيم.

چه اندازه براي رسيدن به هدف رونق گردشگري در تهران توفيق داشته‌‌ايد؟
برداشت ما اين است كه استقبال خوب بوده اما با نقطه مطلوب هنوز فاصله وجود دارد.

اين نقطه مطلوب كجاست؟
شرايط مطلوب آن است كه در ايام نوروز به‌عنوان يك دوره زماني شاد با وجود آيين‌هاي ملي و مذهبي فراوان، تهران پرترافيك‌ترين بازديدهاي كشوري را داشته باشد و نبايد براي آن عددي درنظر گرفت. بايد سفرهاي نوروزي‌ مردم از تهران به ديگر نقاط كمتر شود و بيشترين سفرهاي كشوري به مقصد بازديد و گردش در تهران صورت گيرد البته ما تلاش مي‌كنيم در سال‌هاي پيش رو اين نقطه مطلوب را عيني كنيم. قرار است براي سال آينده ستاد نوروزي دائمي تشكيل ‌شود تا برنامه‌‌هاي گردشگري تهران را به سطح قابل‌قبول بين‌المللي برسانيم.

درباره اين سطح بين‌المللي توضيح بيشتري مي‌دهيد؟ آغاز سال نوي ما چه جاذبه‌اي براي خارجي‌ها دارد؟
12كشور در جهان در حوزه فرهنگي زبان فارسي و نوروز با ما مشترك هستند. سعي مي‌كنيم با پايتخت‌هاي اين كشورها به‌نحوي تعامل داشته باشيم تا ضمن معرفي تهران به‌عنوان يك مركز، ظرفيت‌هاي پايتخت‌مان را به آنها بشناسانيم.

شرايطي آرماني براي گردشگري تهران ترسيم كرديد. براي رسيدن به اين مهم در نوروز امسال چه قدم‌هايي برداشته شد؟
ستاد گردشگري تهران امروز از نظر ستادي و ساختاري ضعف‌هايي دارد. با شوراي شهر وارد تعامل شده‌ايم و كارگروهي تشكيل داده‌ايم كه ستاد گردشگري تهران را در مدت زمان پيش رو به سازمان گردشگري تبديل كنيم. ميراث تهران بايد ارتقا يابد. همچنين با ديگر نهادهاي مسئول در اين زمينه وارد تعامل خواهيم شد تا سال آينده با هم‌افزايي در مسير پيشرفت بيشتر قرار گيريم.

يكي از محورهاي رونق گردشگري نوروزي امسال، ايده نوروزگاه در مناطق و ايستگاه‌هاي فرامنطقه‌اي بود. اين ايده از كجا آمد؟
در فعاليت‌هاي امسال، به جاي شعار تكراري سال‌هاي گذشته به نام «استقبال از بهار»، سراغ موضوع «استقبال از نوروز» رفتيم تا اولويت نخست فعاليت‌هاي شهري در زمينه اجتماعي- فرهنگي را در قالب گردشگري نوروزي تعريف كنيم. زنده كردن آيين‌هاي نوروزي و سنتي نياز به محلي براي ظهور و بروز داشت كه نام آن را نوروزگاه گذاشتيم. امسال نوروزگاه‌ها به‌مدت 8روز از 4تا 11فروردين در 16نقطه شهر تهران و در 2سطح منطقه‌اي در موزه دارآباد، بوستان ملت، بوستان پليس، باغ موزه قصر، ميدان آزادي، بوستان دانشجو، خيابان باب همايون، فلكه دوم نيروي هوايي، بوستان آزادگان، فلكه دوم نازي‌آباد، بوستان بهاران، بوستان ولايت و درياچه شهداي خليج‌فارس و در سطح فرامنطقه‌اي در 3نقطه شامل حرم حضرت امام خميني(ره)، برج ميلاد و بلوار كشاورز برگزار شد. همزمان در مجموعه فرهنگي اراضي عباس‌آباد نيز در طول ايام نوروز برنامه‌‌هاي فرهنگي و تفريحي ويژه شهروندان و هموطنانان مهمان تهران به اجرا درآمد. نوروزگاه‌‌ها در 2بخش با موضوعات سلامت‌محور به شهروندان مشاوره‌هاي تغذيه، پزشكي، روانشناسي و...، كودك‌محور نظير عكاسي و چهره‌پردازي، ورزشي با محور بازي‌هاي بومي، محلي، معرفي جاذبه‌هاي گردشگري تهران، مشاوره به بانوان، برپايي غرفه‌هاي صنايع‌دستي، كتاب، محصولات فرهنگي و... به شهروندان و مهمانان تهران خدماتي ارائه دادند. در بخش برپايي استيج نيز برنامه‌‌هايي چون موسيقي سنتي و نوروزخواني، نمايش‌هاي آييني اقوام، نمايش‌هاي عروسكي، سياه‌بازي و خيمه‌شب‌بازي، اجراي استند آپ كمدي، دعوت و تجليل از خانواده معظم شهدا و مفاخر فرهنگي، هنري و ورزشي، سخنراني و مسابقات فرهنگي با موضوع نوروز به اجرا درآمد. تاكيد بر تقويت هويت ملي يكي از رويكردهاي اصلي اجراي اين برنامه‌‌ها بود كه با اجراي برنامه‌هايي همچون شاهنامه‌خواني و دعوت از گروه‌هاي موسيقي محلي قوميت‌هاي مختلف ايران دنبال شد.

در ايستگاه‌هاي نوروزي فرامنطقه‌اي استقبال شهروندان چطور بود؟
حدود يك ميليون و 800هزار نفر از 3نوروزگاه فرامنطقه‌اي بازديد كردند. طبق برآوردهاي به عمل آمده، حدود 175هزار نفر از شهروندان و مهمانان نوروزي شهر تهران از مجموع نوروزگاه‌هاي منطقه‌اي و حدود يك ميليون و 767هزار نفر نيز از نوروزگاه‌هاي فرامنطقه‌اي (در مجموع يك ميليون و 942هزار نفر) بازديد و از برنامه‌‌ها استفاده كردند. برج ميلاد تهران به‌عنوان قطب مطرح فرهنگي و گردشگري با برنامه‌هايي نظير نمايشگاه اتومبيل‌هاي كلاسيك و مدرن، اجراي برنامه تلويزيوني شب‌هاي فيروزه‌اي، اكران فيلم‌هاي نوروزي، اجراي كنسرت‌هاي موسيقي، برپايي سراي سوغات استان‌ها، عرضه صنايع‌دستي استان‌ها و ده‌ها برنامه فرهنگي- تفريحي ديگر، بخش عظيمي از بازديدكنندگان را به‌خود اختصاص داده بود، به‌طوري كه يك ميليون و 730هزار نفر از بازديد‌كنندگان گردشگري مذكور از برج ميلاد ديدن كردند.

در بخش تورهاي نوروزي چه اتفاقي رخ داد؟ آيا حضور مهمانان و شهروندان تهراني در آنها قابل‌قبول بود؟
امسال 100تور تهران‌گردي برگزار شد؛ 50 تور نيم‌روزه و يك‌روزه از سوي ستاد گردشگري شهرداري تهران و 50 تور از طريق مناطق، به‌ويژه منطقه 12براي 2000نفر از گردشگران نوروزي. بيشترين آمار در اين مسير، تور موسوم به «سه برج» شامل برج آزادي، برج ميلاد و برج طغرل بود. همچنين در ايام نوروز تعداد 12دستگاه كيوسك استقبال از مسافران در مبادي ورودي شهر تهران و تعداد 97جايگاه تحت عنوان اطلاع‌رساني در سطح شهر تهران شامل بوستان‌ها و ميادين تعبيه شده بود كه وظيفه اطلاع‌‌رساني مراكز و اماكن مرتبط با گردشگري و توزيع 100هزار بسته گردشگري شامل نقشه‌هاي تورهاي تهران‌گردي و برگه‌هاي تخفيف مراكز گردشگري شهر تهران را به‌عهده داشتند.

شهرداري امسال هم موضوع اسكان موقت گردشگران را پيگيرانه دنبال كرد. در اين بخش چه دستاوردهايي حاصل شد؟

در سال‌هاي گذشته بخش قابل توجهي از اسكان موقت مسافران نوروزي پايتخت در سوله‌هاي بحران انجام مي‌شد اما امسال به‌دليل حاشيه‌هايي كه در سال‌هاي قبل ايجاد شد و مهم‌‌تر از آن، ضرورت آماده‌باش كامل سوله‌‌هاي بحران، هيچ‌يك از مسافران در اين اماكن اسكان داده نشدند. امسال ضمن شناسايي نقاطي در فضاي باز، با توجه به بحث امنيت مكان و دسترسي به خدمات بهداشتي، امكان برپا كردن كمپ‌ها فراهم شد كه بالغ بر 3هزار و 500 مورد اسكان موقت گردشگران و شهروندان در 4بوستان جنگلي كه براي اين منظور پيش‌بيني و مهيا شده بود به ثبت رسيد.

اگر قرار باشد وجه تمايزي ميان برنامه‌هاي امسال و سال‌هاي گذشته قائل شويم، آن تفاوت چيست؟
يكي از تفاوت‌هاي اصلي برنامه‌هاي نوروزي شهرداري تهران و به‌ويژه معاونت اجتماعي و فرهنگي در سال97تاكيد بر حذف هزينه‌‌هاي غيرضروري و مديريت بهينه منابع مالي برنامه‌هاي نوروزي بود، به‌نحوي كه برآوردهاي اوليه نشان مي‌دهد برنامه‌هاي نوروزي شهرداري تهران در سال 97با حدود يك دهم هزينه سال‌هاي قبل در حجمي وسيع‌تر و با محتوايي مطلوب‌تر به اجرا درآمد؛ موضوعي كه در ديگر عرصه‌‌هاي مديريت شهري نيز قابل پيگيري و تحقق است. همچنين احياي نوروز و برپايي آيين‌هاي سنتي و باستاني همچون عمونوروز و شاهنامه‌خواني كه بخشي از هويت ملي ايرانيان است امسال در برنامه‌‌هاي نوروزي و نوروزگاه‌هاي شهرداري پررنگ بود كه در سنوات گذشته آيين‌هاي نوروزي در طرحي به نام استقبال از بهار، كم فروغ مي‌شد. تكيه بر توانمندي‌هاي محلي، موسيقي‌هاي سنتي، گروه‌هاي نمايشي و تئاتر مردمي و مشاركت شهروندان از نقاط قوت برنامه‌هاي سال‌جاري بوده است.


به این خبر امتیاز دهید.rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید