EN

مشاهده جزئیات

نشست تخصصی گردشگری با موضوع "گردشگری در آینه ری" برگزار شد
اخبار ستاد, اخبار مناطق 1397/4/13 print

image

به گزارش روابط عمومی ستاد گردشگری شهرداری تهران؛ این نشست با حضور حسن خلیل آبادی ،احمد مسجد جامعی ،حجت نظری از اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران و دکتر جمالی پور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهر ری،دلاور بزرگ¬نیا مدیر کل محترم میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان تهران،و شهرداران مناطق20،18،12و 16 و مهدی سیف؛رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران، برگزار شد

در ابتدا صفوی شهردار منطقه20 پس از خوش آمدگویی و خیر مقدم به مدعوین، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نشست ها در حوزه گردشگری بیان داشت ری یکی از قطب های گردشگری جهان اسلام است که امیدواریم این نشست ها منجر به برنامه ریزی جهت توسعه صنعت گردشگری و ایجاد منابع اقتصادی پایدار محلی در آن شود و همچنین افزود لازم است کتابی جامع با محور تاریخ، تمدن، مشاهیر و ظرفیت های ویژه ری تدوین و در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.

در ادامه خلیل آبادی رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران،ری و تجریش با ابراز تاسف از مغفول ماندن حوزه گردشگری گفت: باید با یک تلاش ملی و هدفمند مزیت های این حوزه را به هموطنان معرفی و با تعامل و گفت وگو با یکدیگر بتوانیم این صنعت و ویژگی بارز کشورمان را به ایشان بشناسانیم و در مرحله اول از تهران،ری و تجریش آغاز کنیم.
وی هدف از برگزاری این نشست ها را شنیدن صدای کارشناسان و متخصصین این امر دانست تا بتوان از این صنعت به عنوان ظرفیت اقتصادی استفاده نماییم.
وی تصریح کرد: گردشگری می تواند فرهنگ ما را در مقابل سایر فرهنگ ها به رخ کشد ، ایجاد صلح نماید و این جز فرصت های اول ما در برنامه 5 ساله است.
حجت نظری عضو شورای اسلامی شهر تهران و رییس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت های سازمان های مردم نهاد ضمن بیان اهمیت مشارکت و حمایت تک تک مردم ایران آن را لازمه رونق صنعت گردشگری دانست و گفت مردم وظیفه دارند خاطره خوبی برای گردشگران خارجی در ایران بسازند تا در کشور خودشان سفیران ایران باشند و انگیزه ای برای جذب گردشگران دیگر فراهم نمایند.

در ادامه دکتر ابوحمزه استاد دانشگاه گفت: هیچ کجا را نمی توان یافت که در آن آثار تمدن از دوره ساسانی و اشکانی و دوره های اسلامی را یکجا داشته باشد ولی شهر ری به دلیل داشتن این ویژگی و تاریخ و تمدن که دنیا به آن افتخار می کند،از بین نخواهد رفت.
وی ضمن پیشنهاد نامگذاری یک روز به عنوان روز ملی "ری" گفت: همانند آقای مسجد جامعی که تهران پژوهی را ایجاد کردند ما نیز می¬توانیم ری پژوهی را راه اندازی کنیم.
ابوحمزه همچنین پیشنهاداتی ارایه داد که می توان از جمله این پیشنهادها نام گذاری روز ملی ری یا هفته ری را برشمرد.
احمد مسجد جامعی در نشست تخصصی گردشگری در آینه ری بیان داشت؛آنچه تا امروز بیشترین ضربه را به ری وارد آورده همین طرح های توسعه ای و سرمایه ای بوده ،نمونه اش هم تخریب خانه های اطراف حرم عبدالعظیم (ع) به بهانه توسعه است.
وی گفت: ری، عصاره تاریخی ایران و تهران است این آثار را از بین نبریم و چیزی به آن بیافزایم .
دکتر جمالی پور معاون استاندار و فرماندار ویژه ری نیز در این نشست گفت: امروزه صنعت گردشگری منبع بزرگ درآمدی کشور ها است و شهر ری به واسطه تاریخ درخشانی که دارد پایگاه عظیم فرهنگی، گردشگری و میراثی است هم در بعد مذهبی به خاطر حضرت عبدالعظیم (ع) هم از بعد تاریخی است اما با همه این ظرفیت های بزرگ نتوانستیم آنطور که بایددر توسعه صنعت گردشگری اقدام کنیم.
در این جلسه همچنین بزرگ نیا مدیر کل سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت: ما خودمان گواهی می دهیم که از صنعت گردشگری کم شنیده ایم و این در حالی است رونق صنعت گردشگری می تواند موجب وفاق ملی شود و در سطح بین المللی می تواند زمینه صلح جهانی را فراهم کند.
وی افزود: از ستاد گردشگری تشکر می کنم که تلاش زیادی در معرفی آثار و ظرفیت های گردشگری داشته است و به زودی شاهد اعتلای این صنعت خواهیم بود.
وی افزود: واقعا به دنبال این هستیم که ری را در کنار اصفهان و تبریز که پایتخت فرهنگی شناخته شدند ،ری را به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سالهای آینده معرفی کنیم. انتخاب ری به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام همه دستگاه ها را مجاب می کند که از داشته هایشان بهتر مراقبت کنند.

در پایان سیف رییس ستاد گردشگری با اعلام اینکه این سلسله نشست ها هر ماه با یک موضوع مرتبط با گردشگری ادامه خواهد یافت افزود، تعامل سازنده ای اکنون شهرداری تهران با نهادهای مرتبط چون سازمان میراث فرهنگی برقرار شده اتفاق خوبی است که با استمرار آن می توان به آینده گردشگری تهران امیدوار بود.

 

  


به این خبر امتیاز دهید.rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.