FA | EN
پیشنهاد گردشگری آخر هفته (3)
ویژه برنامه های آخر هفته, پیشنهادهای ویژه 1398/5/9 print

image

 

 ** اولین پیشنهاد :

"خانه حاج حسین آقا ملک"

* زمان بازدید: شنبه تا پنج شنبه ساعت 9 الی 16:30

* آدرس: بازار تهران، پله نوروزخان، بازار بین الحرمین

 

بازار بین الحرمین تهران که مسجد جامع را به مسجد امام متصل می کند، یکی از راسته بازارهای شلوغ و پر سر و صدای تهران است. در میانه این بازار، یک سردر شکوهمند قدیمی به چشم می‌آید که کتیبه “هوالملک الحق المبین” بر تارکش می درخشد. وقتی از این در گذر می کنیم، با یک چرخش کوتاه در هشتی و پایین رفتن از چند پله، وارد حیاطی می شویم که لبریز از سکوت و آرامش است.

خانه ملک در تهران، مکانی آرام، در میان شلوغی بازار است، گویی آرامش صاحب خود را طی سالیان متمادی حفظ کرده است. بنای اولیه خانه حاج حسین آقا ملک از پدرش" محمد کاظم" به او رسید و بنایی قاجاری است، که بعدها بخش پهلوی به آن اضافه شد. این بخش پایه اولیه تشکیل بنای کتابخانه و موزه ملک است.

او در شرح حال خود نوشته است که در همین خانه به دنیا آمده و از آن جا که متولد سال ۱۲۵۰ خورشیدی است، می توان نتیجه گرفت که خانه اش پیش از این تاریخ ساخته شده و قدمتی بیش از ۱۴۰ سال دارد.

این خانه با ۲۵۰۰ متر مربع مساحت دارای دو بخش اندرونی (شرق بنا) و بیرونی (غرب بنا) بوده است. اما در ابتدای دهه ۱۳۴۰ خورشیدی بخش اندرونی تخریب و به جای آن ساختمان کتابخانه ملک در سه طبقه ساخته شد. حاج حسین در زندگی نامه خود از زورخانه ای متصل به خانه یاد می کند که به پدرش حاج محمد کاظم ملک التجار تعلق داشته و اینک اثری از آن در دست نیست. احتمال می رود این زورخانه همزمان با ساخت کتابخانه تخریب شده باشد.

از این زمان به بعد، جای بیرونی و اندرونی خانه تغییر یافت، یعنی بخش کتابخانه (اندرونی سابق) مورد استفاده ارباب رجوع بود و بخش بیرونی به زندگی خصوصی حاج حسین ملک و خانواده اش اختصاص پیدا داشت.

بیرونی اولیه بنا که هسته اصلی خانه تاریخی ملک را شکل می دهد، دارای یک حیاط مرکزی به مساحت ۱۰۰ متر مربع است که دورادور آن را بنایی با یک طبقه و نیم ارتفاع فراگرفته است. در سمت شمال حیاط اتاق خصوصی حاج حسین ملک معروف به اتاق مخمل قرار دارد و در پشت آن تالاری بزرگ با ۷۲ متر مربع مساحت و دو طبقه ارتفاع به چشم می خورد.خانه ملک همچنین دارای فضاهای متعدد معماری از قبیل اتاق های خصوصی و پذیرایی، آب انبار، زیر زمین های وسیع، آشپزخانه و… است.

تزیینات خانه نیز قابل توجه است. ازاره دیواره های بیرونی مزین به سنگ هایی است که با نقش گل و گیاه حجاری شده اند. در بالای دیوارها از آجرهای تراش خورده استفاده شده است و در میانشان قاب هایی از کاشی هفت رنگ با نقوش اسلیمی، هندسی و نقش های انسان و حیوان به چشم می خورد.

درون بنا نیز با گچ بری هایی که رنگ آمیزی شده اند، زینت یافته است. ازاره دیوارها آراسته به پارچه های طرح دار یا مخمل کوبی است و سقف برخی تالارها و اتاق ها با قاب بندی های چوبی تزیین شده است.در یک نگاه کلی، تزیینات خانه ملک مانند سایر بناهای دوره ناصری متأثر از هنر اروپایی و در تلفیق با هنرهای سنتی ایران است.

حاج حسین آقا ملک بعد از تبدیل خانه خود به کتابخانه و موزه تا آخرین دقایق عمر در آنجا زندگی کرد و بعد ازفوت وی نیز، کتابخانه و موزه تا چند سال به کار خود در همان محل ادامه داد.


منابع:

کتابخانه و موزه ملی ملک


 

** پیشنهاد دوم: 

"باغ گیاه‌شناسی ملی ایران"


* زمان بازدید:  همه روزه از ساعت 9 صبح لغایت 18

* نشانی:  اتوبان تهران-كرج، خروجی پیكانشهر ، شهرک سرو آزاد، خیابان شهید علی گودرزی، بلوار باغ گیاه‌شناسی ملی ایران، مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع كشور

تلفن : 5-44787282 021


* دسترسی به باغ گیاه شناسی


1. بزرگراه تهران کرج،خروجی پیکانشهر،شهرک سرو آزاد ،خیابان شهید گودرزی،خیابان هشتم غربی.

2. ایستگاه مترو ایران خودرو، شهرک سروآزاد،خیابان شهید گودرزی،خیابان هشتم غربی

 توضیحات:

 

باغ گیاه‌شناسی ملی ایران یکی از باغ‌های گیاه‌شناسی ایران است که در یکی از غربی‌ترین نقاط شهر تهران، در منطقهٔ چیتگر در محله سروآزاد قرار دارد. این باغ زیر نظر مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور اداره می‌شود.

طرح جامع باغ گیاه‌شناسی ملی ایران به نحوی پیش‌بینی شده‌است که نشان‌دهنده الگویی از باغ ایرانی باشد. به این منظور یک میدان در مرکز باغ پیش‌بینی شده که چهار بلوار در چهار جهت به آن می‌پیوندد.

 

در این باغ ۶۴ گونه درخت و درختچه از اقلیم کاسپین، ۲۴۰ گونه گیاهی از اقلیم البرز، ۴۲ گونه چوبی و ۳۰ گونه علفی از اقلیم زاگرس و ۲۳ اجتماع گیاهی و حدود ۴۰ گونه گیاهی از اقلیم کویری و بیابانی ایران وجود دارد، اقلیم چین و ژاپن، اقلیم هیمالیا، اقلیم قفقاز، اقلیم سیبری و آمریکا و باغ‌های اروپایی از اقلیم‌های جهانی این باغ است.

 


به این خبر امتیاز دهید.rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید