FA | EN
پیشنهاد گردشگری آخر هفته (4)
پیشنهادهای ویژه, ویژه برنامه های آخر هفته 1398/5/16 print

image


 ** اولین پیشنهاد :


"موزه بانک ملی ایران"


* زمان بازدید: شنبه تا چهارشنبه بجز ایام تعطیل ساعت 13 الی 17  (بازدید برای عموم آزاد است)
* آدرس: خیابان فردوسی، جنب ادارات مرکزی بانک ملّی ایران 


تاسیس بانک ملّی ایران اولین بار توسط حاج امین دارالضرب که از تجار بزرگ ایران بود در سال 1258 یعنی  در حدود 139 سال پیش مطرح شد. سرانجام آرزوی دیرینه مردم ایران برای تاسیس بانکی ملّی ایران با هدف ارائه خدمات مالی و بانکی به همه آحاد مردم کشور در بیستم شهریور ماه سال 1307 به پشتوانه عزم و اراده ملت ایران محقق شد.
بانک ملّی ایران موسسه ای که تاریخچه صنعت بانکداری در کشور نام گرفته است و اکنون پس از 90 سال خدمت، این تاریخچه جزوی از تاریخ کشور ما محسوب می شود، به عنوان یک نهاد تأثیرگذار در تاریخ کشور نقش و جایگاه مهم و حائز اهمیتی در شکل گیری میراث فرهنگی و ملّی کشور دارد و از دهه های گذشته تا به امروز براساس فعالیت ها و اقدامات مطلوب و اثرگذار خود، گنجینه ای از میراث ماندگار، ملّی و اشیای تاریخی و هنری گرانقیمت و گران بها را در قالب موزه جمع آوری و حفظ کرده است. 
احداث ساختمان موزه بانک ملّی ایران که پیش از این محل استقرار صندوق پس انداز بانک بود، در 25 تیر 1312 آغاز شد و در تاریخ 3 اردیبهشت 1315 به بهرهبرداری رسید. این بنا جزو نوادر و یکی از خاص ترین معماری های ایران و تهران قدیم محسوب می شود. این بنا توسط «هنریش» از اتباع آلمانی طراحی و توسط حاج حسین معمار ساخته شده است که تلفیقی از معماری ایرانی زمان هخامنشی و معماری اروپایی محسوب میگردد و آثار برجسته ای را از دوران های مختلف تاریخ کشور از سکه و جواهرات گرفته تا آثار هنری هنرمندان به نام در خود جای داده است که نمایش این آثار به مردم یک رخداد و رویدادی مهم در عرصه هنر و تاریخ ایران و زمینه ساز پاسداری از فرهنگ و تمدن کشور محسوب می شود و نشانگر هویت تاریخی و ارزشمند بانک است.
این ساختمان در تاریخ 19 مهر 1379 به شماره 2930 در میراث فرهنگی به ثبت رسید.
در سالهای اخیر با توجه به جایگاه ویژه ساختمان صندوق پس انداز بانك ملّی ایران در بین آثار ثبت شده میراث فرهنگی و با دیدگاه عمومی كردن بازدید از اشیاء موزه بانك ملّی ایران، مدیران بانك برآن شدند تا این ساختمان را كه خود یك اثر ملّی است به موزه تبدیل كرده و اشیاء گرانقیمت و گنجینه های ارزشمند بانك را در آن برای عموم قابل بازدید كنند.
اما مسیر بسیار سخت بود و همتی بلند را می طلبید.
سرانجام  با حمایت های بی دریغ هیأت مدیره بانك ملّی ایران در سال 1395 و عزم راسخ مدیرعامل وقت دكتر محمد رضا حسین زاده و تلاش های شبانه روزی و جهادگونه كاركنان بخش های مختلف بانك اعم از پشتیبانی ، ساختمان ، حفاظت و حراست و روابط عمومی بانك ملّی ایران به عنوان متولی اصلی موزه بانك، این مهم در تابستان 1396 طی مراسمی با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و تنی چند از مدیران و مسئولان ارشد دولت و جمعی از کارشناسان و علاقه مندان به عرصه فرهنگ و هنر، رسماً افتتاح شد و مورد بهرهبرداری قرار گرفت تا از این پس برگی دیگر باشد از افتخارات ملّی كشورمان و عظمت و پشتوانه بانك برآمده از دل مردم را به منصه ظهور رساند.
با راه اندازی این موزه شرایطی فراهم شد که آثار ارزشمند، فاخر و اشیای تاریخی و هنری گرانقیمت و گران بهای نه دهه بانک در بخشها و مجموعه های متنوع نظیرتابلوهای نقاشی، خوشنویسی، مینیاتور، آثار قلمزنی، سکه ها، تابلوهای نفیس خوشنویسی، فرش و مینیاتور، نقاشی های مدرن و کلاسیک، مسکوکات، اشیای قیمتی و کهن اهدا شده از طرف بانک ها و یا شخصیت های برجسته، ادوات و ابزارهای تاریخی و قدیمی بانکداری و نیز اسناد معاملات بزرگ و آثار با ارزشی از هنرمندان صاحب نام در معرض دید عموم، علاقه مندان و گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد.
قرار گرفتن این ساختمان در محوطه باستانی میدان مشق و بافت قدیمی تهران و نزدیکی آن با موزه جواهرات ملّی، موزه آبگینه، موزه ملک، موزه ایران باستان، موزه تمدن اسلامی، موزه عبرت، موزه بانک سپه، دانشگاه هنر و... بر اهمیت آن بسیار افزوده است و این بنای قدیمی وتاریخی با داشتن نماد ها و عناصر معماری خاص خود، ارزش زیادی از نظر معماری در کشور دارد به دلیل این که برای نخستین بار در معماری این بناها، معماری باستانی ایران و معماری اروپا در یک جا عرضه شد. ورود روزانه صدها گردشگر به این بخش از شهر تهران موقعیت ویژهای را برای این موزه فراهم آورده است.
برای توسعه موزه برنامه های گسترده ای در پیش است. به طوری که اشیای بیشتری در موزه به نمایش درمی آید و اقدامات جانبی دیگری از قبیل شبیه سازی فعالیت های بانکداری قدیمی با استفاده از تکنولوژی های روز در آن پیاده سازی می گردد.

 

** پیشنهاد دوم: 

"بوستان جنگلی سرخه حصار"


* زمان بازدید: همه روزه از ساعت 9 تا 23
* آدرس: انتهای بزرگراه رسالت، بزرگراه شهید یاسینی شرق. پارک سرخه حصار


سرخه حصار یکی از قدیمی‌ ترین شکارگاه‌ های ایران محسوب شده به همین دلیل از گذشته تا به حال از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. این منطقه در سال ۱۳۵۸ هجری شمسی به سازمان محیط زیست واگذار شد که این سازمان یک قسمت از اراضی را به عنوان پارک ملی و قسمتی دیگر را به عنوان محیط حفاظت شده تعیین کرد و بقیه منطقه را در اختیار اهالی منطقه برای علوفه دامداری قرار داد.
پارک ملی سرخه حصار منطقه ای کوهستانی است و از دشت ها، تپه ماهورها و ارتفاعات بلند که ارتفاع آن از ۱۲۲۰ متر تا ۲۱۴۷ متر متغیر است، به وجود آمده است. آب و هوای این منطقه نیمه خشک و اختلاف درجه حرارت روز و شب در آن بالا است. متوسط حداکثر درجه حرارت سالانه آن حدود ۱۹ درجه سانتی‌ گراد است. بلند ترین نقطه مجموعه سرخه حصار، قله اراکوه ۲۶۴۹ متر و پست ترین نقطه آن دشت سنگ تراشان به بلندی ۱۱۰۰ متر از سطح دریا است و کوه های مهم پارک ملی سرخه حصار عبارت اند از کوه سه پایه، کوه بیدک، تخت تالق، کل خانی، شش گوش، سیاه غار و همروک.
بارندگی در پارک ملی خجیر و سرخه حصار بیشتر ناشی از جریان های غربی و مدیترانه ای است که نزدیک به ۸ ماه از سال، از اوایل پاییز تا نیمه های بهار، به تناوب منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد. حداقل میانگین بارندگی سالانه در پارک ملی سرخه‌ حصار ۲۷۵ میلی‌ متر و حداکثر میانگین بارندگی سالانه آن ۴۵۰ میلی‌ متر است. کم باران ترین ناحیه پارک ملی سرخه حصار در اطراف قصرفیروزه و پر باران ترین آن ارتفاعات مجاور دره بیدکو سه پایه است. منابع آب مجموعه، از دو رود مهم جاجرود و دماوند و تعداد زیادی چشمه های دائمی و فصلی تامین می شود. این منطقه از چاه و چشمه و قنات های متعددی بهره می برد که آبدهی خوبی نیز دارند و به همین دلیل محدودیت های آبی در این منطقه وجود ندارد. از چشمه های مهم این منطقه می توان به چشمه چاتال، بیدک، انجیرک، رزک، شش گوش، دره شریف و چشمه سوخته اشاره کرد.
بخش هایی از پارک ملی سرخه حصار شامل توده های آتشفشانی است که به صورت مواد آتشفشانی نفوذی دیده می شوند. این واحد که بخش میانی منطقه را پوشانده و گسترش آن نسبت به تشکیلات زمین شناسی دیگر چشم گیرتر است تا غرب منطقه قصرفیروزه ادامه دارد و در برخی قسمت ها نیز شامل تشکیلات آهکی کرتاسه، رسی و ماسه سنگ ها و آهک های دولومیتی است.
پارک سرخه حصار به علت نزدیکی به ناحیه گرمسیری ورامین از یک سو و متاثر از ارتفاعات البرز مرکزی از سوی دیگر و به دلیل داشتن پستی و بلندی های بسیار از نظر پوشش گیاهی دارای سیمای متفاوتی است. پوشش گیاهی منطقه گرمسیری شامل گز، تاغ، گون، خارشتر و اسپند و پوشش گیاهی استپی کوهپایه شامل درمنه و گونه های بالشتکی مانند کلاه حسن، گون، چوبک و گیاهان دارویی مانند آویشن، قدومه، بومادران، کاکوتی و پونه کوهی می باشد.
منابع آب کافی، پناهگاه زیاد و پوشش گیاهی متناسب با نیاز گونه ها، مجموعا زیستگاه مناسبی در دو پارک ملی خجیر و سرخه حصار و منطقه حفاظت شده جاجرود فراهم کرده است و حیواناتی همچون کل، بز، قوچ، میش البرز مرکزی، آهو، گراز، پلنگ، کفتار، روباه قرمز، شغال، گربه وحشی، گورکن، تشی و خرگوش در آن زیست می کنند. گونه‌ شاخص‌ منطقه سرخه حصار، بزمجه‌ بیابانی‌ تعیین گردیده است و البته‌ گونه‌ های‌ با اهمیت‌ دیگری‌ نظیر لاک‌ پشت‌ مهمیزدار غربی نیز در منطقه وجود دارد که‌ علاوه‌ بر اینکه‌ جز گونه های حمایت‌ شده‌ می‌ باشد، در طبقه‌ بندی‌ IUCN نیز تحت‌ عنوان‌ آسیب‌ پذیر قرار گرفته است. سایر گونه‌ های با اهمیت‌ دیگر از قبیل افعی‌ البرزی‌، افعی شاخدار، بزمجه دشتی نیز در منطقه وجود دارند که در لیست‌ IUCN به عنوان گونه های در معرض‌ خطر انقراض‌ می باشند.
پارک های‌ ملی خجیر و سرخه‌ حصار و منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ جاجرود به‌ علت‌ دارا بودن‌ زیستگاه های‌ مختلف‌ اعم‌ از رودخانه‌، کوهستان‌، استپ‌، دارستان‌، کشتزار، باغات‌ وهمچنین‌ قرار گرفتن‌ در مسیر مهاجرت‌ تعداد زیادی‌ از گونه‌ های‌ مهاجر از موقعیت‌ بسیارخوبی‌ جهت‌ زندگی‌ پرندگان‌ برخوردار می‌ باشد و به‌ همین‌ دلیل‌ گونه‌ های‌ متنوعی‌ از پرندگان‌ در زیستگاه های‌ مختلف‌ آن‌ مشاهده‌ می‌ گردند.
در مجموع‌ ‌ پرندگان پارک های ملی خجیر و سرخه حصار و منطقه حفاظت شده جاجرود ۱۱۵ گونه بوده‌ که‌ ۲۲٫۶ درصد پرندگان‌ ایران‌ را تشکیل‌ می‌ دهد. پرندگان موجود در سرخه حصار نیز شامل: حواصیل خاکستری، حواصیل شب، بوتیمار، اگرت بزرگ، سرسبز، اردک ارده ای، خوتکا، اردک نوک پهن، فیلوش، عقاب ماهیگیر، کورکور، قرقی، طرلان، عقاب طلایی، عقاب شاهی، سارگپه، کرکس، دال سیاه، دلیجه، بالابان، بحری، شاهین، آبچلیک و‌ آبیا است.
خزندگان و دوزیستان منطقه نیز شامل مار کرمی، کور مار دوسر، مار آتشی، مار پلنگی، مار دستی، مار آبی، مار شتری، شتر مار، یله مار، تیرمار، سوسن مار، افعی شاخدار ایرانی، افعی کوفی، قورباغه معمولی و وزغ سبز در این پارک زیست می کنند. بخشی از پارک سرخه حصار برای عموم بدون مشکل بوده و دارای امکاناتی از قبیل آبنمای سنگی، مسیر دوچرخه سواری، آلاچیق، کمپ بازپروری معتادان، سالن کشتی، کلینیک گل و گیاه، مسیر آموزش ترافیک و … جهت تفریح را دارا می باشد.به این خبر امتیاز دهید.rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید