• انتشار : 24 اسفند 1399
  • 58 بازدید

مسافرخانه پارس

می‌گوید یک معلم ورزش از بالای ساختمان پارس برای انجام حرکات نمایشی به پایین پرید و همین ماجرا کافه پارس را در طبقه دوم این ساختمان بر سر زبان‌ها انداخت. مسافرخانه پارس در ضلع شمال شرقی تقاطع‌ خیابان‌های جمهوری اسلامی و لاله زار قرار دارد و تاریخ ساخت آن به دوره‌ پهلوی اول و سال ۱۳۱۸ خورشیدی باز می‌گردد.

پیش‌تر، زمین‌های بخشی از خیابان، از جمله جایی که مسافرخانه‌ پارس در آن قرار دارد؛ متعلق به «سعدالدوله» بود که بعدها فروخته شد و بخشی از خیابان لاله زار و ساختمان پارس به جای آن ساخته شد. سعدالدوله داماد خاندان هدایتی یعنی داماد «علی‌قلی خان مخبرالدوله» و از رجال دوره ناصرالدین ‌شاه قاجار بود که در سفارتخانه‌های ایران در کشورهای مختلف اروپایی سمت‌هایی داشته و در دوره مظفرالدین شاه نیز به وزارت رسید.

ساختمان پارس، بنایی با سقف گنبدی و تزئینات معماری نئوکلاسیک است که در دو طبقه ساخته شده است. طبقه‌ دوم این بنا در گذشته کافه بود و به نام «کافه پارس» شناخته می‌شد. در دوره‌هایی هم در طبقه‌ همکف ساختمان جواهری مظفریان واقع شده بود. در همین سال‌ها بود که این کافه به سرعت بر سر زبان‌ها افتاد.علاوه بر کافه، احتمالا اتاق‌هایی برای اقامت مسافران نیز در این محل وجود داشته است.

 این اثر با نام «مسافرخانه‌ پارس» در تاریخ هشتم مردادماه ۱۳۸۵ شمسی با شماره‌ی ۱۵۷۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. امروزه طبقه‌ همکف کافه پارس کاربری تجاری دارد اما از کاربری طبقه‌ی دوم با وجود اینکه به نظر می‌رسد خالی

  • مسیر دسترسی با اتوبوس : ایستگاه لاله زار (کد ایستگاه: 5150) – خط 407 (از میدان بهارستان به میدان جمهوری اسلامی)
  • مسیر دسترسی با مترو : ایستگاه مترو سعدی (خط 1)
  • آدرس : ضلع شمال شرقی تقاطع خیابانهای جمهوری اسلامی و لاله زار

پربازدیدترین‌ها