image
  • 22 12 1399
  • 36

دریاچه شهدای خلیج فارس

انتهای همت غرب ، خروجی دریاچه شهدای خلیج فارس
ساعت کاری مجموعه 10 الی 20
شماره تماس 02124557
امکانات و ویژگی‌ها
  • ایستگاه مترو :ایستگاه چیتگر
  • ایستگاه اتوبوس :اتوبوس شهرک شهید باقری ، اتوبوس (خط 322 از مبدا پایانه اتوبوسرانی صادقیه
  • وسیله شخصی :اتوبان خرازی –خروجی دریاچه شهدای خلیج فارس
اطلاعات بیشتر

دریاچه شهدای خلیج فارس ، یکی از بزرگترین و مدرنترین قطب های گردشگری تهران به حساب می آید . مجموعه های تفریحی شامل : سافاری پارک وحشت ، اسکیت هوایی ، ماشین کوبنده (درضلع غرب دریاچه ) ، پست پرش در آسمان ، سرسره های سقوط آزاد ، رول گراید همگی برای اولین بار در ایران (ضلع شمال دریاچه ) مجموعه های چرخ و فلک بزرگ دریاچه ، بازیهای کودکان و همچنین وی آر لند در مجموعه بام لند (ضلع شرق دریاچه ) به همراه امکانات تفریحی دیگر آماده پذیرایی از هموطنان عزیز می باشد.

 

یکی از لذت‌های این روزهای مردم تهران قدم زدن در کنار دریاچه شهدای خلیج فارس است. دریاچه‌ای که با وجود امکانات اطرافش لحظات تفریحی و فراغت گردشگرانش را تامین می‌کند. طرح ساخت این دریاچه به نخستین طرح جامع شهر تهران در سال 1347 بر می‌گردد اما به دلیل محدودیت‌های فنی و بودجه‌ای، تا سال‌ها مسکوت مانده بود.

از سال 1382 بررسی‌های شروع کارهای تحقیقاتی پروژه دریاچه چیتگر انجام شد و تا سال 1389 پایان گرفت. ساخت آن از 15 مهر ماه سال 1389 شروع شد و بالاخره در سال 1392 به پایان رسید تا تهران هم دریاچه‌ای داشته باشد. مساحت سطح آبگیر دریاچه 130 هکتار و مساحت منطقه و محوطه ساحلی اطراف آن 120 هکتار است.

برای تفریح و لذت بردن از این مکان می‌توان ساعت‌های متمادی از راه‌های تعبیه شده در اطراف آن، قایق‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز تجاری اطراف آن، رستوران‌ها، شهربازی و سواحل آن لذت برد.

امکانات تفریحی متنوعی در اطراف و خود این مجموعه گردشگری وجود دارد. محوطه بزرگی دور تا دور دریاچه مملوء از فضای سبز است و مسیرهایی برای پیاده‌روی و همچین پیست دوچرخه‌سواری در آن در نظر گرفته شده. این مجموعه دو اسکله قایقرانی یکی در بخش جنوب غربی و یکی در بخش شمالی دارد، کروز رستوران سیار در سطح آب دریاچه  هم به جذابیت آن اضافه کرده است. این دریاچه با الهام از جزایر خلیج فارس سه جزیره به نام‌های شهدای تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی دارد.

بام لند در کنار دریاچه چیتگر یک مرکز بسیار مدرن و معروف است. این مجموعه چندین ویلای ۲ طبقه سفید رنگ، انواع کافی شاپ و رستوران‌های مدرن و همچنین مرکز خرید بسیار جذاب با برندهای جهانی دارد.

در اوایل بهره‌برداری دریاچه شهدای خلیج فارس پشه‌های زیاد در محوطه و بوی بد ناشی از گاز های sh2 حاصل از جلبک‌های داخل آن آزاردهنده بود. در ابتدا رای به تاسیس موتور جت و دستگاه تصفیه آب و پالایشگر آب داده شد اما بعد با نظر یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم تحقیقات قرار شد طبیعت آب به تعادل برسد. او برای این کار پیشنهاداتی ارائه داد که با عملی شدن آن هر دو مشکل پشه و بوی تعفن به کلی برطرف شد. پیشنهاد این دانشیار دانشگاه علوم تحقیقات ورود ماهی‌های کپور و گامبوزیا برای بر طرف کردن پشه و جلبک‌های داخل آب و ورود اردک در کنار آب برای برطرف کردن جلبک‌های روی آب بود. امروز می‌توان نمای زیبایی از ساحل سنگی (شن درشت) را با وجود همین پرندگان زیبا و همچنین پرندگان مهاجر اروپا و سیبری که تا چندی پیش به تالاب‌های فارس و خوزستان می‌رفتند، در این مجموعه تماشا کرد.

مشاهده روی نقشه

519900.684157

3955874.494027