image
  • 27 06 1399
  • 59

مسیر ولیعصر (پارک ملت)

در سال ۱۳۴۵، طراحی بوستانی بزرگ را در زمینی بایر در حاشیه جاده پهلوی و در همسایگی ساختمان تلویزیون ملی به ایرج اعتصام سپردند. از اعتصام خواسته شده بود تا آن را با الگوی هایدپارک لندن طراحی و اجرا کند. او فاز نخست پارک را که درست در حاشیه خیابان ولی‌عصر قرار داشت در سال ۱۳۴۷ آماده افتتاح کرد.

این بوستان که در ابتدا عنوان «پارک شاهنشاهی» را داشت، پس از پیروزی مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی به احترام ملت ایران، «بوستان ملت» نام‌گذاری شد. پارک یا بوستان ملت در مسیر خیابان ولی‌عصر به سمت شمال، چهارمین و البته بزرگ‌ترین بوستان این خیابان است. این بوستان از شمال به مجموعه سازمان صدا و سیما، از جنوب به بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و از غرب به مجموعه ورزشی انقلاب محدود می‌شود.

فاز اول این پارک به صورت بلواری بلند بود، اما بوستان مذکور در طراحی دارای چندین بخش دیگر هم بود که فاز دوم آن با الگوی پارک‌سازی انگلیسی با کمی فاصله زمانی آغاز شد و تا بالای تپه‌هایی که در غرب خیابان قرار داشت امتداد پیدا کرد. این بخش هم در سال 1353 آماده بهره‌برداری شد.

پارک ملت مانند پارک‌های لندن طراحی نامنظم دارد و پس از گذر از بخش ابتدایی که به صورت بلواری کشیده است، به پلکانی می‌رسد که تا دریاچه میانی پارک امتداد می‌یابد. سطح ورودی پارک در حالت صیقلی طراحی شده و مناسب اسکیت‌سواری، مسابقه ماشین‌های کنترلی و از این دست سرگرمی‌ها است.

در قسمت غربی بوستان ملت، باغ وحشی کوچک با گونه‌هایی از حیوانات مانند انواع پرندگان و حیواناتی هم‌چون میمون ایجاد شده است. در کنار دریاچه پارک ملت، آب‌نمایی موزیکال وجود دارد که گفته می‌شود نخستین آب‌نمای موزیکال و مدرن در خاورمیانه بوده است؛ در این آبنمای موزیکال، می‌توان حرکات منظم آب و نور را به صورت هماهنگ با نوای موسیقی که در هم آمیخته می‌شوند و تصاویر سه‌بعدی متنوع و زیبا می‌آفرینند تماشا کرد. بلندی فواره‌های آب‌نما از ۲ تا ۳۵ متر تغییر می‌کند و دارای سیستم کامل آتش‌بازی موزیکال درون آب است.

جدا از زمین بازی کودکان، پارک ملت در گذشته زمین بازی گلف و تنیس هم داشت. بخشی از ماشین دودی معروف ناصری هم در این پارک جای گرفته است. خاطرات این بوستان با بوی بلال‌های شیر و بستنی‌های متری مغازه‌های آن سوی خیابان ولی‌عصر پیوند خورده و از ذهن و یاد مردم تهران جدا نمی‌شود.

مسیرهای گردشگری، مسیر خیابان ولیعصر، پارک ملت